Shelly Pro 1 Single-Phase 1-Channel 16A Smart Relay Switch (172AG)
1-Phase, 1-channel relay supporting up to 16A for lights and appliance automation in residential or commercial properties. Supplied with dry contacts and scripting functionalities for custom automation scenes. With DIN rail-mounted fitting.
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- DIN Rail Mounted Fitting
- LAN, Wi-Fi & Bluetooth Connection
- 1 Output, 16A
- Dry Contacts
- Easy Control Through Shelly App
- Supports KNXnet / IP Communication
- Hub Not Required
View all: Shelly Smart Electrical
1-Phase, 1-channel relay supporting up to 16A for lights and appliance automation in residential or commercial properties. Supplied with dry contacts and scripting functionalities for custom automation scenes. With DIN rail-mounted fitting.
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- DIN Rail Mounted Fitting
- LAN, Wi-Fi & Bluetooth Connection
- 1 Output, 16A
- Dry Contacts
- Easy Control Through Shelly App
- Supports KNXnet / IP Communication
- Hub Not Required
View all: Shelly Smart Electrical
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Shelly |
| Frequency Band (Smart) | 2400 - 2495 MHz |
| Hertz (Hz) | 50-60 Hz |
| Incomer Fitting Type | DIN Rail Mounted |
| Initial Connection Network | WiFi or Wired via Ethernet |
| Internet Connection Required | Local Control with Cloud Control Features (Internet Connection Required) |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Pro 1 |
| Network Standards (Full) | Bluetooth & WiFi |
| No. of Bands | Single-Band |
| No. of Phases | Single-Phase |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 3 W |
| Product Depth | 69 mm |
| Product Height | 94 mm |
| Product Type | Smart Relay Switch |
| Product Width | 19 mm |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | 1 kV |
| Rated Operational Current (In) | 16 A |
| Rated Operational Voltage (Ue) | 110 -240 V |
| Smart Compatibility | Smart |
| Smart Hub Requirement | Hub Not Required |
| Suitable Cable Size | 0.5 to 2.5 mm² |
| Transformer | Transformer Not Required |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Wiring Mode | 3-Wire |
| Works with Amazon Alexa | Works with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Does Not Work with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Works with Google Home |
| Works with Home Assistant | Works with Home Assistant |
| Works with Homey | Works with Homey |
| Works with Hubitat | Works with Hubitat |
| Works with Matter | Does Not Work with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Works with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |
| z4 - EU Manufacturer Name | Shelly |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode