Shelly EM Gen 3 Single-Phase Energy Meter (915AG)
Shelly EM Gen3 energy meter for getting real-time insights into the power consumption of connected appliances. Real-time monitoring can reveal opportunities for efficiency. Can be integrated into standard electrical wall boxes, behind power sockets, light switches, or other places with limited space. Supplied with 50A clamp.
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- DIN Rail Mounted Fitting
- Meter Measures: V, A
- Wi-Fi & Bluetooth Connectivity
- Single Phase, 2 Channels Measurement
- Dry Contact Switch for Contactor Control
- Shelly Chip with 8 MB Memory
- Smart Schedules, Real-Time Clock
- Supports Scripting, Webhooks, MQTT, WebSocket, HTTP & RPC Protocols
- Hub Not Required
View all: Shelly Energy Monitors
Shelly EM Gen3 energy meter for getting real-time insights into the power consumption of connected appliances. Real-time monitoring can reveal opportunities for efficiency. Can be integrated into standard electrical wall boxes, behind power sockets, light switches, or other places with limited space. Supplied with 50A clamp.
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- DIN Rail Mounted Fitting
- Meter Measures: V, A
- Wi-Fi & Bluetooth Connectivity
- Single Phase, 2 Channels Measurement
- Dry Contact Switch for Contactor Control
- Shelly Chip with 8 MB Memory
- Smart Schedules, Real-Time Clock
- Supports Scripting, Webhooks, MQTT, WebSocket, HTTP & RPC Protocols
- Hub Not Required
View all: Shelly Energy Monitors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Shelly |
| Breaking Capacity (Inc) | 6 kA |
| Compatibility | Multiple Distribution Boxes |
| Curve Type | AC Curve |
| Frequency Band (Smart) | 2412 - 2472 МHz |
| Hertz (Hz) | 50-60 Hz |
| Incomer Fitting Type | DIN Rail Mounted |
| Initial Connection Network | WiFi |
| Internet Connection Required | Local Control with Cloud Control Features (Internet Connection Required) |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Measuring Accuracy | 99 % |
| Model Name | EM Gen 3 |
| Network Standards (Full) | Bluetooth & WiFi |
| No. of Bands | Single-Band |
| No. of Phases | Single-Phase |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 1 W |
| Product Depth | 16 mm |
| Product Height | 37 mm |
| Product Type | Energy Meter |
| Product Width | 42 mm |
| Rated Impulse Withstand Voltage (Uimp) | 1 kV |
| Rated Operational Current (In) | 80 A |
| Rated Operational Voltage (Un) | 110 - 240 V |
| Smart Compatibility | Smart |
| Smart Hub Requirement | Hub Not Required |
| Suitable Cable Size | 0.5 to 2.5 mm² |
| Transformer | Transformer Supplied |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Wiring Mode | 3-Wire |
| Works with Amazon Alexa | Works with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Does Not Work with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Works with Google Home |
| Works with Home Assistant | Works with Home Assistant |
| Works with Homey | Works with Homey |
| Works with Hubitat | Works with Hubitat |
| Works with Matter | Does Not Work with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Works with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |
| z4 - EU Manufacturer Name | Shelly |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode