Shelly 6.95" X2i Touch Screen Wall Display (119EU)
The Shelly Wall Display X2i Silver is a smart control panel featuring a 6.95” touchscreen and a 5A interchangeable relay. This smart home device allows management of lighting and appliances through its sleek interface or via integrated gesture control. Ideal for electricians and professional installers, it offers a modern upgrade for standard switch boxes. The X2i uses Wi-Fi and Bluetooth protocols, eliminating the need for a proprietary hub and supporting robust local control via MQTT and Home Assistant. It maintains full compatibility with the Shelly Smart Control App.
- Works with - Amazon Alexa - Apple HomeKit - Google Home - iOS App - Android App
- Connect up to 50 Devices
- App & Cloud Remote Access
- Customisable 6.95" Touchscreen Wall Display
- Built-in 5A Interchangeable Relay
- Retrofit Mounting
- Wi-Fi 6 Dual Band & Bluetooth 5.0 for Reliability
- Local Control via MQTT & Home Assistant
- Hub Not Required
View all: Shelly Hubs & Routers
The Shelly Wall Display X2i Silver is a smart control panel featuring a 6.95” touchscreen and a 5A interchangeable relay. This smart home device allows management of lighting and appliances through its sleek interface or via integrated gesture control. Ideal for electricians and professional installers, it offers a modern upgrade for standard switch boxes. The X2i uses Wi-Fi and Bluetooth protocols, eliminating the need for a proprietary hub and supporting robust local control via MQTT and Home Assistant. It maintains full compatibility with the Shelly Smart Control App.
- Works with - Amazon Alexa - Apple HomeKit - Google Home - iOS App - Android App
- Connect up to 50 Devices
- App & Cloud Remote Access
- Customisable 6.95" Touchscreen Wall Display
- Built-in 5A Interchangeable Relay
- Retrofit Mounting
- Wi-Fi 6 Dual Band & Bluetooth 5.0 for Reliability
- Local Control via MQTT & Home Assistant
- Hub Not Required
View all: Shelly Hubs & Routers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Shelly |
| Construction Material (Electrical) | Aluminium |
| Frequency Band (Smart) | 2.4 GHz |
| Initial Connection Network | Bluetooth & WiFi |
| Internet Connection Required | Local Control with Cloud Control Features (Internet Connection Required) |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Network Standards (Full) | Bluetooth & WiFi |
| No. of Bands | Dual-Band |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Product Depth | 87 mm |
| Product Height | 178 mm |
| Product Type | 6.95" X2i Touch Screen Wall Display |
| Product Width | 36 mm |
| Smart Hub Requirement | Hub Not Required |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Works with Amazon Alexa | Works with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Works with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Works with Google Home |
| Works with Home Assistant | Works with Home Assistant |
| Works with Homey | Works with Homey |
| Works with Hubitat | Does Not Work with Hubitat |
| Works with Matter | Does Not Work with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Does Not Work with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode