Shelly 10.1" XL Touch Screen Wall Display (274EU)
The Shelly Wall Display XL Black is a customisable 10.1" smart control panel, functioning as an all-in-one automation hub for smart environments. Ideal for electricians installing smart home systems in residential or commercial properties. It offers coordinated control through its 10.1" HD colour touchscreen and 4 x customisable physical buttons, allowing for complex scene triggering, such as adjusting climate or dimming lights. With Wi-Fi and Bluetooth, it eliminates the need for a proprietary hub, providing robust local control via MQTT and Home Assistant, ensuring reliable smart system management.
- Works with - Amazon Alexa - Apple HomeKit - iOS App - Android App
- Connect up to 100 Devices
- App & Cloud Remote Access
- Customisable 10.1" Touchscreen Wall Display
- Built-in 5A Relay & 4 Customisable Buttons
- Retrofit Mounting
- Wi-Fi 6 Dual Band & Bluetooth 5.4
- Local Control via MQTT & Home Assistant
- Hub Not Required
View all: Shelly Hubs & Routers
The Shelly Wall Display XL Black is a customisable 10.1" smart control panel, functioning as an all-in-one automation hub for smart environments. Ideal for electricians installing smart home systems in residential or commercial properties. It offers coordinated control through its 10.1" HD colour touchscreen and 4 x customisable physical buttons, allowing for complex scene triggering, such as adjusting climate or dimming lights. With Wi-Fi and Bluetooth, it eliminates the need for a proprietary hub, providing robust local control via MQTT and Home Assistant, ensuring reliable smart system management.
- Works with - Amazon Alexa - Apple HomeKit - iOS App - Android App
- Connect up to 100 Devices
- App & Cloud Remote Access
- Customisable 10.1" Touchscreen Wall Display
- Built-in 5A Relay & 4 Customisable Buttons
- Retrofit Mounting
- Wi-Fi 6 Dual Band & Bluetooth 5.4
- Local Control via MQTT & Home Assistant
- Hub Not Required
View all: Shelly Hubs & Routers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Shelly |
| Construction Material (Electrical) | Aluminium |
| Frequency Band (Smart) | 2.4 GHz |
| Initial Connection Network | Bluetooth & WiFi |
| Internet Connection Required | Local Control with Cloud Control Features (Internet Connection Required) |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Network Standards (Full) | Bluetooth & WiFi |
| No. of Bands | Not Applicable |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Product Depth | 38 mm |
| Product Height | 155 mm |
| Product Type | 10.1" XL Touch Screen Wall Display |
| Product Width | 272 mm |
| Smart Hub Requirement | Hub Not Required |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Works with Amazon Alexa | Works with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Works with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Does Not Work with Google Home |
| Works with Home Assistant | Works with Home Assistant |
| Works with Homey | Works with Homey |
| Works with Hubitat | Does Not Work with Hubitat |
| Works with Matter | Does Not Work with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Does Not Work with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode