Serozzetta Ibra Lever on Backplate WC Door Handle Pair Polished Chrome (86079)
Polished chrome WC door handles.
- Ibra Design
- Zinc Alloy Construction
- Suitable Door Thickness: 44mm
- Suitable for Timber Doors
- Suitable with Bathroom Lock
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- For Internal Use
View all: Serozzetta Door Handles
Polished chrome WC door handles.
- Ibra Design
- Zinc Alloy Construction
- Suitable Door Thickness: 44mm
- Suitable for Timber Doors
- Suitable with Bathroom Lock
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- For Internal Use
View all: Serozzetta Door Handles
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Serozzetta |
| Colour/Finish (Ironmongery) | Polished Chrome |
| Construction Material (Ironmongery) | Zinc Alloy |
| Door Handle Type | WC |
| Door Handles Product Type | WC Lever on Backplate |
| Door Handles Quantity | Pair |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fire Rating | Not Fire Rated |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Handle Length | 120 mm |
| Handle Type | Lever on Backplate |
| Internal/External Usage | Internal |
| Ironmongery Colour | Chrome |
| Ironmongery Design Type | Ibra |
| Ironmongery Finish | Polished |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Ibra |
| PZ Centre | 57 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plate Length | 185 mm |
| Plate Width | 40 mm |
| Product Type | Lever on Backplate WC Door Handle |
| Suitable Door Thickness | 44 mm |
| Suitable Lock/Latch Type | Suitable with Bathroom Lock |