Sentinel Eliminator Vortex250 Central Heating System Filter 22mm (222PK)
Ultra-compact filter for powerful magnetic filtration of system debris. Easily sited above or below the boiler with straightforward installation and servicing. 360˚ rotational T-piece allows flexibility in fitting.
- 10 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Straightforward Installation & Servicing
- Easily Sited Above or Below Boiler
- Robust Forged Brass T-Piece
- Integrated Isolation Valve
View all: Sentinel Central Heating Filters
Ultra-compact filter for powerful magnetic filtration of system debris. Easily sited above or below the boiler with straightforward installation and servicing. 360˚ rotational T-piece allows flexibility in fitting.
- 10 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Straightforward Installation & Servicing
- Easily Sited Above or Below Boiler
- Robust Forged Brass T-Piece
- Integrated Isolation Valve
View all: Sentinel Central Heating Filters
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Sentinel |
| Manufacturer Guarantee | 10 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Model Name | Eliminator Vortex250 |
| Model No | Eliminator Vortex250 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 110 mm |
| Product Length | 148 mm |
| Product Type | Central Heating System Filter |
| Product Width | 81 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Thread Size | 22 mm |