Sensio Nova TrioTone Round Illuminated Bathroom Mirror With 1530lm LED Light 600mm x 600mm (304PL)
Bathroom mirror features decorative leather mounting strap and TrioTone lighting technology, allowing the easy transfer between cool, natural and warm white light. Illuminated touch sensor control. Also features integrated demister pad for a steam-free reflection.
- Variable White Light
- Built-In Demister
- Suitable for Vertical Mounting
- Non-Dimmable
- Touch Control
- IP44: For Bathroom Zone 2
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Sensio Bathroom Mirrors
Bathroom mirror features decorative leather mounting strap and TrioTone lighting technology, allowing the easy transfer between cool, natural and warm white light. Illuminated touch sensor control. Also features integrated demister pad for a steam-free reflection.
- Variable White Light
- Built-In Demister
- Suitable for Vertical Mounting
- Non-Dimmable
- Touch Control
- IP44: For Bathroom Zone 2
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Sensio Bathroom Mirrors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bathroom Furniture Product Type | Mirror with Lights |
| Brand | Sensio |
| Bulbs Supplied/Required | Supplied |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Variable White |
| Colour Temperature Value | 3000 - 6000 K |
| Construction Material (Bathrooms) | Aluminium, Glass & Acrylic |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Installation Zones | Zone 2 |
| Life Length | 50,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 1530 lm |
| Lm Band | 1501-3000 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Mirror Type | LED Mirror |
| Model Name | Nova TrioTone |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 34.8 W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Height | 600 mm |
| Product Thickness | 38 mm |
| Product Type | Illuminated Bathroom Mirror |
| Product Width | 600 mm |
| Shape | Round |
| Switch Type | Touch Control |
| Total Product Weight | 6.5 kg |
| Transformer | LED Driver Supplied |
| With USB Ports | Without USB |
| kWh Per 1000hr Life | 34.8 kWh/1000h |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode