Sensio Libra Rectangular Ultra-Slim Illuminated CCT Bathroom Mirror With 1468lm LED Light 500mm x 700mm (123PE)
Bathroom mirror features 10mm thickness and CCT colour changing LEDs, enabling seamless transition from cool to warm white. Fully illuminated front border and edges to provide a diffused, bright glow. Also features a demister pad for clear, fog-free use. Simple touch control.
- Variable White Light
- Built-In Demister
- Suitable for Vertical Mounting
- Non-Dimmable
- Touch Control
- IP44: For Bathroom Zone 2
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 10mm Thick
View all: Sensio Bathroom Mirrors
Bathroom mirror features 10mm thickness and CCT colour changing LEDs, enabling seamless transition from cool to warm white. Fully illuminated front border and edges to provide a diffused, bright glow. Also features a demister pad for clear, fog-free use. Simple touch control.
- Variable White Light
- Built-In Demister
- Suitable for Vertical Mounting
- Non-Dimmable
- Touch Control
- IP44: For Bathroom Zone 2
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 10mm Thick
View all: Sensio Bathroom Mirrors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bathroom Furniture Product Type | Mirror with Lights |
| Brand | Sensio |
| Bulbs Supplied/Required | Supplied |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Variable White |
| Colour Temperature Value | 3000 - 6000 K |
| Construction Material (Bathrooms) | Aluminium, Glass & Acrylic |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Installation Zones | Zone 2 |
| Life Length | 50,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 1468 lm |
| Lm Band | 1001-1500 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Mirror Type | LED Mirror |
| Model Name | Libra |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 40 W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Height | 700 mm |
| Product Thickness | 10 mm |
| Product Type | Ultra-Slim Illuminated CCT Bathroom Mirror |
| Product Width | 500 mm |
| Shape | Rectangular |
| Switch Type | Touch Control |
| Total Product Weight | 4.9 kg |
| Transformer | LED Driver Supplied |
| With USB Ports | Without USB |
| kWh Per 1000hr Life | 40 kWh/1000h |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode