Sensio Isla Plus Rectangular Bathroom Mirror With 380lm LED Light 500mm x 650mm (913PH)
Elegant, rectangular, battery-powered LED mirror rotates for portrait or landscape orientation. Emits a fully diffused cool white glow. Activated using a rocker on/off switch. Easy retro fit installation, with no need for an electrician.
- Cool White Light
- Suitable for Horizontal or Vertical Mounting
- Non-Dimmable
- Rocker Switch
- IP44: For Bathroom Zone 2
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- No Wiring Needed
- Requires 8 x AA Batteries
View all: Sensio Bathroom Mirrors
Elegant, rectangular, battery-powered LED mirror rotates for portrait or landscape orientation. Emits a fully diffused cool white glow. Activated using a rocker on/off switch. Easy retro fit installation, with no need for an electrician.
- Cool White Light
- Suitable for Horizontal or Vertical Mounting
- Non-Dimmable
- Rocker Switch
- IP44: For Bathroom Zone 2
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- No Wiring Needed
- Requires 8 x AA Batteries
View all: Sensio Bathroom Mirrors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bathroom Furniture Product Type | Mirror with Lights |
| Brand | Sensio |
| Bulbs Supplied/Required | Supplied |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 6000 K |
| Construction Material (Bathrooms) | Vinyl Foil Wrapped MDF, MFC & Mirrored Glass |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Installation Zones | Zone 2 |
| Life Length | 50,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 380 lm |
| Lm Band | 201-400 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Mirror Type | LED Mirror |
| Model Name | Isla Plus |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 4.4 W |
| Power Type | Battery-Powered |
| Power Voltage Supply | 12 V |
| Product Height | 650 mm |
| Product Thickness | 30 mm |
| Product Type | Bathroom Mirror |
| Product Width | 500 mm |
| Shape | Rectangular |
| Switch Type | Rocker Switch |
| Total Product Weight | 6.7 kg |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| With USB Ports | Without USB |
| kWh Per 1000hr Life | 4.4 kWh/1000h |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode