Sensio Aspect Round Illuminated Bathroom Mirror Black With 264 / 279 / 429lm LED Light 500mm x 500mm (533PE)
Modern bathroom mirror with lightweight frame and matt black finish. Features soft, diffused LED lights, demister pad and touch control that allows the colour temperature to be changed from cool white to natural or warm white, as well as a dimming function both up and down.
- Variable White Light
- Built-In Demister
- Suitable for Vertical Mounting
- Dimmable
- Touch Sensor
- IP44: For Bathroom Zone 2
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Sensio Bathroom Mirrors
Modern bathroom mirror with lightweight frame and matt black finish. Features soft, diffused LED lights, demister pad and touch control that allows the colour temperature to be changed from cool white to natural or warm white, as well as a dimming function both up and down.
- Variable White Light
- Built-In Demister
- Suitable for Vertical Mounting
- Dimmable
- Touch Sensor
- IP44: For Bathroom Zone 2
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Sensio Bathroom Mirrors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bathroom Furniture Product Type | Mirror with Lights |
| Brand | Sensio |
| Bulbs Supplied/Required | Supplied |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Variable White |
| Colour Temperature Value | 6000 K |
| Construction Material (Bathrooms) | Aluminium, Glass & Acrylic |
| Dimmable | Dimmable |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Installation Zones | Zone 2 |
| Life Length | 50,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 264 / 279 / 429 lm |
| Lm Band | 1501-3000 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Mirror Type | LED Mirror |
| Model Name | Aspect |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 30 W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Height | 500 mm |
| Product Thickness | 65 mm |
| Product Type | Illuminated Bathroom Mirror Black |
| Product Width | 500 mm |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switch Type | Touch Sensor |
| Total Product Weight | 3.6 kg |
| Transformer | LED Driver Supplied |
| With USB Ports | Without USB |
| kWh Per 1000hr Life | 30 kWh/1000h |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode