Sensio Aspect Round Bathroom Mirror Matt Black With 2240lm LED Light 600mm x 600mm (197PH)
LED mirror with lightweight frame and modern, matt black finish. Emits soft, diffused LED light and features a demister pad to provide a steam-free reflection. Activated by infra-red motion sensor using a swipe action, leaving the mirror fingerprint-free.
- Cool White Light
- Built-In Demister
- Suitable for Horizontal or Vertical Mounting
- Non-Dimmable
- Sensor Switch
- IP44: For Bathroom Zone 2
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Floating Diffused LED Border
- Integrated Demister Pad
View all: Sensio Bathroom Mirrors
LED mirror with lightweight frame and modern, matt black finish. Emits soft, diffused LED light and features a demister pad to provide a steam-free reflection. Activated by infra-red motion sensor using a swipe action, leaving the mirror fingerprint-free.
- Cool White Light
- Built-In Demister
- Suitable for Horizontal or Vertical Mounting
- Non-Dimmable
- Sensor Switch
- IP44: For Bathroom Zone 2
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Floating Diffused LED Border
- Integrated Demister Pad
View all: Sensio Bathroom Mirrors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bathroom Furniture Product Type | Mirror with Lights |
| Brand | Sensio |
| Bulbs Supplied/Required | Supplied |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 6000 K |
| Construction Material (Bathrooms) | Aluminium |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Installation Zones | Zone 2 |
| Life Length | 50,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 2240 lm |
| Lm Band | 1501-3000 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Mirror Type | LED Mirror |
| Model Name | Aspect |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 33 W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Height | 600 mm |
| Product Thickness | 65 mm |
| Product Type | Bathroom Mirror Matt Black |
| Product Width | 600 mm |
| Shape | Round |
| Switch Type | Sensor Switch |
| Total Product Weight | 5.2 kg |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| With USB Ports | Without USB |
| kWh Per 1000hr Life | 33 kWh/1000h |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode