Saxby ViperPro Single 4ft LED Batten With Microwave Sensor 20/31.5W 2800 / 4410lm 240V (509RE)
The Saxby ViperPro single 4ft LED batten is a high-performance lighting solution featuring an integrated microwave sensor. This versatile LED batten light offers dual wattage options of 20W or 31.5W, providing flexible brightness for various indoor applications. It is ideal for workshops, garages, and utility rooms, delivering efficient illumination when needed. The batten offers 140 lumens per watt efficiency and a colour temperature selection switch, allowing users to choose between 3000K, 4000K, or 6000K. Installation is straightforward with a 3-way fast fix terminal block and hinged opening, ensuring a secure and quick setup.
- IP20: For Indoor Use
- Variable White
- 2800 / 4410lm
- Steel Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 30,000 Hours Life
- 30-150° 10m Microwave Sensor Range
- Without Dusk-to Dawn Sensor
- 1 Year Guarantee
- Easy Ceiling-Mounted Installation with Fixings
View all: Saxby LED Batten Lights
The Saxby ViperPro single 4ft LED batten is a high-performance lighting solution featuring an integrated microwave sensor. This versatile LED batten light offers dual wattage options of 20W or 31.5W, providing flexible brightness for various indoor applications. It is ideal for workshops, garages, and utility rooms, delivering efficient illumination when needed. The batten offers 140 lumens per watt efficiency and a colour temperature selection switch, allowing users to choose between 3000K, 4000K, or 6000K. Installation is straightforward with a 3-way fast fix terminal block and hinged opening, ensuring a secure and quick setup.
- IP20: For Indoor Use
- Variable White
- 2800 / 4410lm
- Steel Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 30,000 Hours Life
- 30-150° 10m Microwave Sensor Range
- Without Dusk-to Dawn Sensor
- 1 Year Guarantee
- Easy Ceiling-Mounted Installation with Fixings
View all: Saxby LED Batten Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Steel Body |
| Brand | Saxby |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cable Entry Points | Top Only |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Variable White |
| Colour Temperature Value | 3000/4000/6000 K |
| Diffuser Supplied | Diffuser Supplied |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Emergency | Non-Emergency |
| Energy Rating | D |
| Fitting Installation | Ceiling-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Length (Imperial) | 4 ft |
| Length (Metric) | 1200 mm |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 30,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 2800 / 4410 lm |
| Lm Band | Varied |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | ViperPro |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 20/31.5 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Factor Value | 0.9 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Height | 65.5 mm |
| Product Type | Batten |
| Product Width | 59 mm |
| Sensor Angle | 30-150 ° |
| Sensor Range | 10 m |
| Sensor Type | Microwave |
| Single/Twin | Single |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| Unified Glare Rating (4H8H 20/50/70) | UGR ≥ 19 |
| kWh Per 1000hr Life | 31.5 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Poole Lighting Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 9 Cabot Lane, Creekmoor, Poole, Dorset, BH17 7BY |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customerservices@poolelighting.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Brilliant AG |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Brilliantstrasse 1, D-27442, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerservices@poolelighting.com |