Saxby Vega 13V Constant Current Dimmable Driver 3.9W (425RE)
Dimmable driver for use with Vega micro downlights. Easy to connect.
- Dimmable
- Short Circuit Protection
- Current & Thermal Overload Protection
- IP20
- Max. Ambient Temperature: 50°C
- Max. Case Temperature: 85°C
- Powers Single Micro Downlight
View all: Saxby Spotlights
Dimmable driver for use with Vega micro downlights. Easy to connect.
- Dimmable
- Short Circuit Protection
- Current & Thermal Overload Protection
- IP20
- Max. Ambient Temperature: 50°C
- Max. Case Temperature: 85°C
- Powers Single Micro Downlight
View all: Saxby Spotlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Saxby |
| Dimmable | Dimmable |
| Energy Rating | None |
| IP Rating | IP20 |
| Input Voltage | 240 V |
| Life Length | 20,000 hours |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Case Temperature | 85 °C |
| Model Name | Vega |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 13 V |
| Overload Protection | Current & Thermal Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 20 mm |
| Product Length | 40 mm |
| Product Type | Dimmable Driver |
| Product Width | 30 mm |
| Protection Class | Class III |
| Short Circuit Protection | Short Circuit Protection |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Terminal Description | Colour-Coded Terminals |
| z1 - UK Manufacturer Name | Poole Lighting Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 9 Cabot Lane, Creekmoor, Poole, Dorset, BH17 7BY |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customerservices@poolelighting.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Brilliant AG |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Brilliantstrasse 1, D-27442, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerservices@poolelighting.com |