Saxby ShieldSlim Fixed Fire Rated LED Recessed Downlight Matt White 7W 600lm (643VX)
The Saxby ShieldSlim fixed fire rated LED recessed downlight is a versatile lighting solution with an integrated LED. This dimmable downlight features a 4-way CCT switch, allowing selection between 2700K, 3000K, 4000K, and 6000K colour temperatures to suit various environments. It is ideal for domestic and commercial installations, including bathrooms and kitchens, due to its IP65 rating. Installation is straightforward with a 3-way push fit terminal block and a twist lock connection for the fitting and driver. Designed to fit into shallow ceiling voids, this fire rated downlight offers enhanced safety and a long 30,000-hour lifespan.
- IP65: For Indoor Use
- Variable White - CCT - 2700/3000/4000/6000K
- Integrated LED
- Dimmable
- Up to 30,000 Hours Life
- Fire Rated to 30, 60 & 90mins
- 68mm Cut-Out
- 60° Beam Angle
- 1 Year Guarantee
- Suitable for Domestic & Commercial Use
View all: Saxby Downlights
The Saxby ShieldSlim fixed fire rated LED recessed downlight is a versatile lighting solution with an integrated LED. This dimmable downlight features a 4-way CCT switch, allowing selection between 2700K, 3000K, 4000K, and 6000K colour temperatures to suit various environments. It is ideal for domestic and commercial installations, including bathrooms and kitchens, due to its IP65 rating. Installation is straightforward with a 3-way push fit terminal block and a twist lock connection for the fitting and driver. Designed to fit into shallow ceiling voids, this fire rated downlight offers enhanced safety and a long 30,000-hour lifespan.
- IP65: For Indoor Use
- Variable White - CCT - 2700/3000/4000/6000K
- Integrated LED
- Dimmable
- Up to 30,000 Hours Life
- Fire Rated to 30, 60 & 90mins
- 68mm Cut-Out
- 60° Beam Angle
- 1 Year Guarantee
- Suitable for Domestic & Commercial Use
View all: Saxby Downlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed |
| Bathroom Use | Bathroom |
| Beam Angle | 60 ° |
| Bezel Colour | Matt White |
| Body Material | Steel Body |
| Brand | Saxby |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Variable White - CCT |
| Colour Temperature Value | 2700/3000/4000/6000 K |
| Cut-Out Diameter | 68 mm |
| Cut-Out Size Band | 61-80mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fire Rated (Yes/No) | Fire Rated |
| Fire Rating | Fire Rated to 30, 60 & 90mins |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Zones | Zone 2 |
| Life Length | 30,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 600 lm |
| Lm Band | 401-600 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | ShieldSlim |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 7 W |
| Power Consumption (Band) | 7 - 13.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 32 mm |
| Product Diameter | 89 mm |
| Product Type | Recessed Downlight |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | LED Driver Supplied |
| kWh Per 1000hr Life | 7 kWh/1000h |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode