Saxby CosmosValue Fixed Fire Rated Recessed Downlight White (432RE)
The Saxby CosmosValue is a fixed fire-rated recessed downlight designed for reliable indoor lighting. Its robust steel construction and fire rating to 90 minutes ensure safety and durability. An IP65 rating provides protection against dust and water jets, making it ideal for installation in bathrooms, kitchens, and commercial environments. The white sunken bezel design helps to reduce glare, providing comfortable illumination. This downlight includes a GU10 lampholder and features a push-fit, fast-fix terminal block with loop-in and loop-out connections for straightforward installation.
- IP65: For Indoor Use
- 1 x GU10 Light Bulb Required
- Max. Wattage: 7W
- Fire Rated to 90mins
- 75mm Cut-Out
- 1 Year Guarantee
- Suitable for Domestic & Commercial Applications
- Durable Construction with Fire-Resistant Glass
- Fixed Design Provides Consistent Illumination
View all: Saxby Downlights
The Saxby CosmosValue is a fixed fire-rated recessed downlight designed for reliable indoor lighting. Its robust steel construction and fire rating to 90 minutes ensure safety and durability. An IP65 rating provides protection against dust and water jets, making it ideal for installation in bathrooms, kitchens, and commercial environments. The white sunken bezel design helps to reduce glare, providing comfortable illumination. This downlight includes a GU10 lampholder and features a push-fit, fast-fix terminal block with loop-in and loop-out connections for straightforward installation.
- IP65: For Indoor Use
- 1 x GU10 Light Bulb Required
- Max. Wattage: 7W
- Fire Rated to 90mins
- 75mm Cut-Out
- 1 Year Guarantee
- Suitable for Domestic & Commercial Applications
- Durable Construction with Fire-Resistant Glass
- Fixed Design Provides Consistent Illumination
View all: Saxby Downlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed |
| Bathroom Use | Bathroom |
| Bezel Colour | White |
| Body Material | Steel Body |
| Brand | Saxby |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Cut-Out Diameter | 75 mm |
| Cut-Out Size Band | 61-80mm |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fire Rated (Yes/No) | Fire Rated |
| Fire Rating | Fire Rated to 90mins |
| Fixings Supplied | Fixings Not Required |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Zones | Zone 1 |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 1 x GU10 Light Bulb Required |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Wattage | 7 W |
| Model Name | CosmosValue |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Depth | 60 mm |
| Product Diameter | 85 mm |
| Product Type | Recessed Downlight |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 1 |
| z1 - UK Manufacturer Name | Poole Lighting Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 9 Cabot Lane, Creekmoor, Poole, Dorset, BH17 7BY |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customerservices@poolelighting.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Brilliant AG |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Brilliantstrasse 1, D-27442, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerservices@poolelighting.com |