Saxby CosmosEco V3 Fixed Fire Rated LED Recessed Downlights Satin Nickel 6W 500lm 6 Pack (823RE)
Saxby CosmosEco V3 Recessed LED Downlights provide reliable and energy-efficient lighting. These fixed, fire-rated downlights are supplied in a convenient 6-pack. Ideal for professional installation in bathrooms, kitchens, and other domestic or commercial interiors requiring robust and water-resistant illumination. The integrated LED technology delivers a cool white 4000K light with 500 lumens, ensuring a bright output for various tasks. Installation is made simple with a 57mm cut-out and a 4-way, screwless push-fit terminal block, speeding up project completion. With an IP65 rating and a steel body, these downlights offer excellent protection against dust and water jets. The dimmable function allows for adjustable light levels, and the impressive 50,000-hour lifespan reduces maintenance.
- IP65: For Indoor Use
- Cool White - 4000K
- Integrated LED
- Dimmable
- Up to 50,000 Hours Life
- Fire Rated to 30, 60 & 90mins
- 57mm Cut-Out
- 65° Beam Angle
- 1 Year Guarantee
View all: Saxby Downlights
Saxby CosmosEco V3 Recessed LED Downlights provide reliable and energy-efficient lighting. These fixed, fire-rated downlights are supplied in a convenient 6-pack. Ideal for professional installation in bathrooms, kitchens, and other domestic or commercial interiors requiring robust and water-resistant illumination. The integrated LED technology delivers a cool white 4000K light with 500 lumens, ensuring a bright output for various tasks. Installation is made simple with a 57mm cut-out and a 4-way, screwless push-fit terminal block, speeding up project completion. With an IP65 rating and a steel body, these downlights offer excellent protection against dust and water jets. The dimmable function allows for adjustable light levels, and the impressive 50,000-hour lifespan reduces maintenance.
- IP65: For Indoor Use
- Cool White - 4000K
- Integrated LED
- Dimmable
- Up to 50,000 Hours Life
- Fire Rated to 30, 60 & 90mins
- 57mm Cut-Out
- 65° Beam Angle
- 1 Year Guarantee
View all: Saxby Downlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed |
| Bathroom Use | Bathroom |
| Beam Angle | 65 ° |
| Bezel Colour | Satin Nickel |
| Body Material | Steel Body |
| Brand | Saxby |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 4000 K |
| Cut-Out Diameter | 57 mm |
| Cut-Out Size Band | Up to 60mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fire Rated (Yes/No) | Fire Rated |
| Fire Rating | Fire Rated to 30, 60 & 90mins |
| Fixings Supplied | Fixings Not Required |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Zones | Zone 1 |
| Life Length | 50,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 500 lm |
| Lm Band | 401-600 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | CosmosEco V3 |
| Model No | 823RE |
| Pack Size | 6 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 6 |
| Power Consumption | 6 W |
| Power Consumption (Band) | 4 - 6.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Product Depth | 59.5 mm |
| Product Diameter | 81.5 mm |
| Product Type | Recessed Downlights |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| kWh Per 1000hr Life | 6 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Poole Lighting Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 9 Cabot Lane, Creekmoor, Poole, Dorset, BH17 7BY |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customerservices@poolelighting.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Brilliant AG |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Brilliantstrasse 1, D-27442, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerservices@poolelighting.com |