Rubi Strip & 3 Pads Set 10" x 4" (889FC)
Strip and 3 replaceable pads in differing textures. Suitable for cleaning ceramic surfaces and other materials.
- Assorted
- Plastic Handle
- 3 Pads
View all: Rubi Tile Grouting Tools
Strip and 3 replaceable pads in differing textures. Suitable for cleaning ceramic surfaces and other materials.
- Assorted
- Plastic Handle
- 3 Pads
View all: Rubi Tile Grouting Tools
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Rubi |
| Construction Material (Hand Tools) | Plastic |
| Length (Imperial) | 10 " |
| Length (Metric) | 255 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 4 |
| Product Thickness | 25 mm |
| Product Type | Strip & 3 Pads Set |
| Width (Imperial) | 4 " |
| Width (Metric) | 100 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Rubi UK LTD |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Units 16 &17 Easter park, Ferry Lane, Rainham, Essex, RM13 9BP |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | rubiuk@rubi.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Germans Boada S.A |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | pol. can roses, Avda Olimpiades 89-91, PO BOX 14, Rubi, Barcelona, 8191, Spain |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | rubi.uk@rubi.com |
Product Contents
1 x soft (red) replaceable pad, 1 x medium (blue) replaceable pad, 1 x hard (brown) replaceable pad and strip.