Rubber Fire Beater 1.2m (666FX)
Industrial-grade rubber construction. Ideal for putting out fires in open areas. Supplied with fibreglass handle to allow the beating operation to happen at a distance.
- 310 x 450mm Rubber Beater
- 1.2m Fibreglass Handle
View all: Unbranded Fire Safety Accessories
Industrial-grade rubber construction. Ideal for putting out fires in open areas. Supplied with fibreglass handle to allow the beating operation to happen at a distance.
- 310 x 450mm Rubber Beater
- 1.2m Fibreglass Handle
View all: Unbranded Fire Safety Accessories
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Handle Length | 1.2 m |
| Handle Material | Fibreglass |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pad Length | 450 mm |
| Pad Material | Rubber |
| Pad Width | 310 mm |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Rubber Fire Beater 1.2m |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode