Roughneck Square Head Heavy Duty Micro Bulk Shovel (578CU)
Compact bulk shovel with a heavy-gauge carbon steel construction and a corrosion-resistant tumble, lacquered finish. Features large shovel head and tough fibreglass double-injected "D" grip handle. Power ring socket provides a robust blade-to-handle connection, while an extra handle socket plug further enhances strength and prevents debris buildup. Ideal for moving material from bulk bags, as well as working in confined spaces.
- Lacquer-Coated High Carbon Steel Blade
- Fibreglass Soft D-Shape Handle
- Corrosion & Rot-Resistant
View all: Roughneck Shovels & Spades
Compact bulk shovel with a heavy-gauge carbon steel construction and a corrosion-resistant tumble, lacquered finish. Features large shovel head and tough fibreglass double-injected "D" grip handle. Power ring socket provides a robust blade-to-handle connection, while an extra handle socket plug further enhances strength and prevents debris buildup. Ideal for moving material from bulk bags, as well as working in confined spaces.
- Lacquer-Coated High Carbon Steel Blade
- Fibreglass Soft D-Shape Handle
- Corrosion & Rot-Resistant
View all: Roughneck Shovels & Spades
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Coating | Lacquer-Coated |
| Blade Height | 260 mm |
| Blade Material | High Carbon Steel |
| Blade Width | 190 mm |
| Blade Width (Imperial) | 7.5 " |
| Brand | Roughneck |
| Handle Length | 470 mm |
| Handle Length (Imperial) | 18.5 " |
| Handle Material | Fibreglass |
| Handle Type | Soft D-Shape Handle |
| Manufacturer Guarantee | 25 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Overall Length | 730 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Heavy Duty Micro Bulk Shovel |
| Resistant Type | Corrosion & Rot-Resistant |
| Total Product Weight | 1580 g |
| z1 - UK Manufacturer Name | Olympia Tools UK Ltd |