Roughneck Rebar Cutter 38" (970mm) (574GM)
Durable, steel-headed cutter with parrot beak jaws designed to cut rebars and wire mesh. Features tubular steel handles offering strength, whilst being lightweight and double injected soft grip for comfort.
- Cuts Up To 9mm Steel
- Shear Cut
- Drop-Forged, Heat-Treated & Hardened Chrome Vanadium Steel Jaws
- TPR Ergonomic Soft-Grip Handle
View all: Roughneck Bolt Cutters
Durable, steel-headed cutter with parrot beak jaws designed to cut rebars and wire mesh. Features tubular steel handles offering strength, whilst being lightweight and double injected soft grip for comfort.
- Cuts Up To 9mm Steel
- Shear Cut
- Drop-Forged, Heat-Treated & Hardened Chrome Vanadium Steel Jaws
- TPR Ergonomic Soft-Grip Handle
View all: Roughneck Bolt Cutters
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length | 43 mm |
| Brand | Roughneck |
| Cutting Capacity | 9 mm |
| Cutting Head Type | Shear Cut |
| Degree of Hardness | 58-62 HRC |
| Length (Imperial) | 38 " |
| Length (Metric) | 970 mm |
| Manufacturer Guarantee | 25 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Cutting Capacity (Hard 2200MPa) | 0 mm |
| Max. Cutting Capacity (Med 1600MPa) | 8 mm |
| Max. Cutting Capacity (Soft 220MPa) | 9 mm |
| Model No | 39-238 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Bolt Cutters |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 800-999mm |
| Product Type | Rebar Cutter |
| Suitable Cutting Material | Steel |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Steel |