Roughneck Pointed Head Mini Shovel (457KG)
Rounded point and compact size, ideal for use in confined spaces and easy to transport. Also features comfortable, D-shaped handle and foot treads. Pressed-steel blade and fibreglass shaft with steel-reinforced Power Ring socket.
- Lacquer-Coated Carbon Steel Blade
- Polypropylene & TPR-Handled D-Handle
- Corrosion-Resistant
View all: Roughneck Shovels & Spades
Rounded point and compact size, ideal for use in confined spaces and easy to transport. Also features comfortable, D-shaped handle and foot treads. Pressed-steel blade and fibreglass shaft with steel-reinforced Power Ring socket.
- Lacquer-Coated Carbon Steel Blade
- Polypropylene & TPR-Handled D-Handle
- Corrosion-Resistant
View all: Roughneck Shovels & Spades
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Coating | Lacquer-Coated |
| Blade Height | 214 mm |
| Blade Material | Carbon Steel |
| Blade Width | 147 mm |
| Blade Width (Imperial) | 8 1/2 " |
| Brand | Roughneck |
| Handle Length | 690 mm |
| Handle Length (Imperial) | 27 " |
| Handle Material | Polypropylene & TPR-Handled |
| Handle Type | D-Handle |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Overall Length | 920 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Mini Shovel |
| Resistant Type | Corrosion-Resistant |
| Total Product Weight | 1.25 kg |