Roughneck Gorilla Fibreglass Club Hammer 4lb (1.8kg) (970KF)
Offers outstanding versatility and performance, drop-forged from high-carbon steel, with induction-hardened striking faces for extreme strength and durability. Domed striking point exerts concentrated force for more effective demolition, and extra-large striking face reduces mis-strikes. Also features side-striking faces for use on wooden fence posts. Mounted on a compression-fitted, solid fibreglass-core handle with shock absorbing grip for user comfort.
- Drop-Forged, Hardened & Tempered Carbon Steel Head
- Fibreglass Soft-Grip Handle
- 62mm Smooth Face
- 45° Chamfered Edges
View all: Roughneck Hammers
Offers outstanding versatility and performance, drop-forged from high-carbon steel, with induction-hardened striking faces for extreme strength and durability. Domed striking point exerts concentrated force for more effective demolition, and extra-large striking face reduces mis-strikes. Also features side-striking faces for use on wooden fence posts. Mounted on a compression-fitted, solid fibreglass-core handle with shock absorbing grip for user comfort.
- Drop-Forged, Hardened & Tempered Carbon Steel Head
- Fibreglass Soft-Grip Handle
- 62mm Smooth Face
- 45° Chamfered Edges
View all: Roughneck Hammers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Roughneck |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This product has been designed for longevity. Keeping products in use for longer helps to reduce the demand for new products and creation of waste. |
| Hammer & Axes Handle Type | Fibreglass |
| Hammer & Axes Product Type | Club |
| Head Weight (Band) | 0-4lb |
| Head Weight (Imperial) | 4 lb |
| Head Weight (Metric) | 1.8 kg |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Gorilla |
| Overall Length | 260 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Fibreglass Club Hammer |
| Strike Face Diameter | 62 mm |