Rothley Matt Black Extendable Curtain Pole w/ Stud Finials 28mm x 125-216cm (957YU)
Contemporary and practical extendable pole kit featuring push-fit stud finials. The pole can be easily adjusted to the required length. Includes Klick Fit brackets allowing for quicker installation with hidden fixings for a seamless finish. Steel construction in a matt black finish. Curtain rings available separately. Fixings and fastenings supplied.
- Steel Construction
- 22kg Max. Load Capacity
- Cannot be Cut to Size
- Rings not Supplied
- Quick & Easy Installation
View all: Rothley Curtain Poles
Contemporary and practical extendable pole kit featuring push-fit stud finials. The pole can be easily adjusted to the required length. Includes Klick Fit brackets allowing for quicker installation with hidden fixings for a seamless finish. Steel construction in a matt black finish. Curtain rings available separately. Fixings and fastenings supplied.
- Steel Construction
- 22kg Max. Load Capacity
- Cannot be Cut to Size
- Rings not Supplied
- Quick & Easy Installation
View all: Rothley Curtain Poles
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Rothley |
| Colour/Finish (Ironmongery) | Matt Black |
| Construction Material (Ironmongery) | Steel |
| Cut to Size | Cannot be Cut to Size |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Ironmongery Colour | Black |
| Ironmongery Finish | Matt |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 22 kg |
| No. of Rings Supplied | Rings not Supplied |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Diameter | 28 mm |
| Product Length | 125-216 cm |
| Product Type | Extendable Curtain Pole w/ Stud Finials |
Product Contents
Extendable curtain pole, 2 x stud finials, 3 x Klick Fit brackets, screws and fixings.