Rothenberger Tripod Stand with 6" Vice (2390K)
Professional pipe fitters stand, with built-in 6" quick-release chain vice that has a lever action to tighten and release. Features ceiling brace, bending holes for 3/8, ½ and ¾" steel pipes and aluminium top plate. With wide angled folding legs for extra stability.
- Steel Frame & Aluminium Table
- 3/8, 1/2 & 3/4" (9.5, 13 & 19mm) Pipe Clamping Capacity
- Max. Clamping Force
- 1130kg Max. Load Capacity
- Hand-Operated Clamping
- 3/8, 1/2 & 3/4" Pipe Bending
- Metal Feet
- Wide Angled Folding Legs
View all: Rothenberger Workbenches
Professional pipe fitters stand, with built-in 6" quick-release chain vice that has a lever action to tighten and release. Features ceiling brace, bending holes for 3/8, ½ and ¾" steel pipes and aluminium top plate. With wide angled folding legs for extra stability.
- Steel Frame & Aluminium Table
- 3/8, 1/2 & 3/4" (9.5, 13 & 19mm) Pipe Clamping Capacity
- Max. Clamping Force
- 1130kg Max. Load Capacity
- Hand-Operated Clamping
- 3/8, 1/2 & 3/4" Pipe Bending
- Metal Feet
- Wide Angled Folding Legs
View all: Rothenberger Workbenches
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Rothenberger |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 1130 kg |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 117 cm |
| Product Type | Tripod Stand with 6" Vice |
| Product Width | 45 cm |
| Total Product Weight | 17 kg |
| Working Height | 1100 mm |
| Working Width | 140 cm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Rothenberger (UK) Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 2, Kingsthorne Park, Henson Way, Kettering, Northants, NN16 8PX |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://rothenberger.com/gb-en/contact |
| z4 - EU Manufacturer Name | ROTHENBERGER Werkzeuge GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Industriestraße 7, Spessartstraße 2-4, Kelkheim (Taunus), 65779, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://rothenberger.com/gb-en/ |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode