Rothenberger Superfire Pro Cool Tip Burner 14mm (262XV)
Interchangeable Twist ‘N’ Lock burner tip, for use with Superfire Pro torch. Offers a cyclone flame that wraps around pipes for an even heat. When operated at maximum adjustment, the tip of the burner will remain cool to reduce risk of accidental burns.
- Compatible with SUPERFIRE PRO Burner Handles
- Stainless Steel Burner
- Gas Consumption 200g/hr @ 2bar
- Cyclone Flame
- Powerful Heating
- For Heating & Soldering
View all: Rothenberger Blow Torches
Interchangeable Twist ‘N’ Lock burner tip, for use with Superfire Pro torch. Offers a cyclone flame that wraps around pipes for an even heat. When operated at maximum adjustment, the tip of the burner will remain cool to reduce risk of accidental burns.
- Compatible with SUPERFIRE PRO Burner Handles
- Stainless Steel Burner
- Gas Consumption 200g/hr @ 2bar
- Cyclone Flame
- Powerful Heating
- For Heating & Soldering
View all: Rothenberger Blow Torches
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Rothenberger |
| Burner Diameter | 14 mm |
| Burner Length | 138 mm |
| Burner Material | Stainless Steel |
| Compatible Burner Handle | Compatible with SUPERFIRE PRO Burner Handles |
| Connection Size | 15 mm |
| Connection Type | Bayonet Fitting |
| Gas Consumption at Working Pressure | 200 g/hr |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Heat Output | 2578 kW |
| Max. Working Temperature | 2054 °C |
| Model Name | Superfire Pro |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 138 mm |
| Product Type | Cool Tip Burner |
| Working Pressure (bar) | 2 bar |
| z1 - UK Manufacturer Name | Rothenberger UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 2 Kingsthorne Park, Henson Way, Kettering, Northants, NN16 8PX |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://rothenberger.com/gb-en/contact |
| z4 - EU Manufacturer Name | ROTHENBERGER Werkzeuge GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Industriestraße 7, Spessartstraße 2-4, Kelkheim (Taunus), 65779, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://rothenberger.com/de-de/formulare/kontakt |