Rothenberger Rosolar Solar Heating Flushing Pump 230V (409HK)
Powerful centrifugal pump for the installation filling, venting and maintenance flushing of solar heating systems. Supplied with 2 x 2.3m hoses.
- For Use with Solar Pipes
- 750W
- 30Ltr Capacity
- 60m Max. Delivery Head
- 1.8m³/hr Q Max. Flow Volume
- 1 Year Guarantee
View all: Rothenberger Pipe Connection Tools
Powerful centrifugal pump for the installation filling, venting and maintenance flushing of solar heating systems. Supplied with 2 x 2.3m hoses.
- For Use with Solar Pipes
- 750W
- 30Ltr Capacity
- 60m Max. Delivery Head
- 1.8m³/hr Q Max. Flow Volume
- 1 Year Guarantee
View all: Rothenberger Pipe Connection Tools
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Rothenberger |
| Cable Length | 2.9 m |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Central Heating Pump Product Type | Commercial Pumps |
| Corded Tool Weight | 25 kg |
| IP Rating | IP44 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Pump Head Size | 60 m |
| Model Name | Rosolar |
| Model No | 1500000135 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 750 W |
| Product Type | Solar Heating Flushing Pump |
| Q Max. Flow Volume | 1.8 m³/hr |
| Tank Capacity | 30 Ltr |
| Temperature Range | 60 °C |
| z1 - UK Manufacturer Name | Rothenberger (UK) Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 2, Kingsthorne Park, Henson Way, Kettering, Northants, NN16 8PX |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://rothenberger.com/gb-en/contact |
| z4 - EU Manufacturer Name | ROTHENBERGER Werkzeuge GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Industriestraße 7, Spessartstraße 2-4, Kelkheim (Taunus), 65779, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://rothenberger.com/gb-en/ |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode