Rothenberger Rofire Propane & Butane Blow Torch (82945)
Classic soft soldering unit. Solders up to 22mm diameter and brazing up to 15mm diameter. Ideal for light brazing work.
- Compatible With Propane & Butane Gas
- Piezo Ignition
- Fixed Stainless Steel Burner
- Gas Consumption 110g/hr @ 0-3bar
- Max. Heat Output: 1100kW
- Fine Regulating Valve
- 7/16" Universal European Thread Connection
- Plastic Ergonomic Handle
- Integrated Support Stand
View all: Rothenberger Blow Torches
Classic soft soldering unit. Solders up to 22mm diameter and brazing up to 15mm diameter. Ideal for light brazing work.
- Compatible With Propane & Butane Gas
- Piezo Ignition
- Fixed Stainless Steel Burner
- Gas Consumption 110g/hr @ 0-3bar
- Max. Heat Output: 1100kW
- Fine Regulating Valve
- 7/16" Universal European Thread Connection
- Plastic Ergonomic Handle
- Integrated Support Stand
View all: Rothenberger Blow Torches
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Rothenberger |
| Burner Diameter | 22 mm |
| Burner Length | 50 mm |
| Burner Material | Stainless Steel |
| Compatible Gas Type | Propane & Butane |
| Connection Size | 7/16 " |
| Connection Type | Universal European Thread |
| Gas Consumption at Working Pressure | 110 g/hr |
| Ignition Type | Piezo Ignition |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Heat Output | 1100 kW |
| Maximum Temperature | 1900 °C |
| Model Name | Rofire |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Blow Torch |
| Valve Type | Fine Regulating Valve |
| Working Pressure (bar) | 0-3 bar |
| z1 - UK Manufacturer Name | Rothenberger UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 2 Kingsthorne Park, Henson Way, Kettering, Northants, NN16 8PX |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://rothenberger.com/gb-en/contact |
| z4 - EU Manufacturer Name | ROTHENBERGER Werkzeuge GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Industriestraße 7, Spessartstraße 2-4, Kelkheim (Taunus), 65779, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://rothenberger.com/de-de/formulare/kontakt |
Product Contents
Regulator, 22mm nozzle and stand.