Rothenberger Rocal Pro 2 Power Flusher 240V (468PT)
Power flusher with a 57Ltr tank and ultra high flow rate. Designed for systems with up to 40 radiators over storeys.
- For Use with Radiators
- 745W
- 57Ltr Capacity
- 8m Max. Delivery Head
- 6.12m³/hr Q Max. Flow Volume
- 1 Year Guarantee
- Instant Flow Reverser
View all: Rothenberger Pipe Connection Tools
Power flusher with a 57Ltr tank and ultra high flow rate. Designed for systems with up to 40 radiators over storeys.
- For Use with Radiators
- 745W
- 57Ltr Capacity
- 8m Max. Delivery Head
- 6.12m³/hr Q Max. Flow Volume
- 1 Year Guarantee
- Instant Flow Reverser
View all: Rothenberger Pipe Connection Tools
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Rothenberger |
| Cable Length | 2 m |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Central Heating Pump Product Type | Domestic Pumps |
| Corded Tool Weight | 30 kg |
| IP Rating | IPX4 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Pump Head Size | 8 m |
| Model Name | Rocal Pro 2 |
| Model No | 61197R |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 745 W |
| Product Type | Power Flusher |
| Q Max. Flow Volume | 6.12 m³/hr |
| Tank Capacity | 57 Ltr |
| Temperature Range | 0-75 °C |
| z1 - UK Manufacturer Name | Rothenberger (UK) Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 2, Kingsthorne Park, Henson Way, Kettering, Northants, NN16 8PX |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://rothenberger.com/gb-en/contact |
| z4 - EU Manufacturer Name | ROTHENBERGER Werkzeuge GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Industriestraße 7, Spessartstraße 2-4, Kelkheim (Taunus), 65779, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://rothenberger.com/gb-en/ |
Product Contents
Rocal Pro 2, hose set, chemicals pack and PH test kit.
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode