Rothenberger Robull Brushless Electric Hydraulic Bender Set 3/8-2" 230V (268PR)
Heavy duty, brushless compact hydraulic pipe bender with 15-tonne pressure ram. With aluminium former and automatic piston return.
- 450W
- Bends Pipes up to 90°
- Suitable for Carbon Steel & Multi-Layer Composite Pipes
- Suitable for Pipe Diameters 3/8-2"
- Aluminium Former
- Replaceable Carbon Brushes
View all: Rothenberger Pipe Benders
Heavy duty, brushless compact hydraulic pipe bender with 15-tonne pressure ram. With aluminium former and automatic piston return.
- 450W
- Bends Pipes up to 90°
- Suitable for Carbon Steel & Multi-Layer Composite Pipes
- Suitable for Pipe Diameters 3/8-2"
- Aluminium Former
- Replaceable Carbon Brushes
View all: Rothenberger Pipe Benders
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bending Radius | 90 mm |
| Brand | Rothenberger |
| Brushless | Brushless |
| Cable Length | 2 m |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Corded Tool Weight | 62.5 kg |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Pipe Wall Thickness | 3.65 mm |
| Model No | Robull |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 450 W |
| Power Supply | Electric |
| Product Height | 380 mm |
| Product Length | 820 mm |
| Product Type | Hydraulic Bender Set |
| Product Width | 365 mm |
| Suitable Pipe Diameter | 3/8-2 " |
| z1 - UK Manufacturer Name | Rothenberger (UK) Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 2, Kingsthorne Park, Henson Way, Kettering, Northants, NN16 8PX |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://rothenberger.com/gb-en/contact |
| z4 - EU Manufacturer Name | ROTHENBERGER Werkzeuge GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Industriestraße 7, Spessartstraße 2-4, Kelkheim (Taunus), 65779, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://rothenberger.com/gb-en/ |
Product Contents
Robull hydraulic bender, double plate, 7 formers (3/8", ½", ¾", 1", 1¼", 1½" and 2").
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode