Rothenberger Propane Roofers Soldering & Brazing Torch 5m (1494K)
Propane surface-heating torch with chrome-plated flame stabiliser with a reinforced edge. Allows efficient use in adverse weather conditions with the flame stabiliser. Features a 63mm diameter high-performance torch nozzle.
- Compatible With Propane Gas
- Manual Ignition
- Fixed Stainless Steel Burner
- Gas Consumption 8250g/hr @ 4bar
- Max. Heat Output: 114kW
- 5m 3-Layer Reinforced Hose
- Built-In Valve
- 3/8" BSP Connection
- Plastic Moulded Handle
- Flame Stabiliser
View all: Rothenberger Blow Torches
Propane surface-heating torch with chrome-plated flame stabiliser with a reinforced edge. Allows efficient use in adverse weather conditions with the flame stabiliser. Features a 63mm diameter high-performance torch nozzle.
- Compatible With Propane Gas
- Manual Ignition
- Fixed Stainless Steel Burner
- Gas Consumption 8250g/hr @ 4bar
- Max. Heat Output: 114kW
- 5m 3-Layer Reinforced Hose
- Built-In Valve
- 3/8" BSP Connection
- Plastic Moulded Handle
- Flame Stabiliser
View all: Rothenberger Blow Torches
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Rothenberger |
| Burner Diameter | 57 mm |
| Burner Length | 120 mm |
| Burner Material | Stainless Steel |
| Compatible Gas Type | Propane |
| Connection Size | 3/8 " |
| Connection Type | BSP |
| Gas Consumption at Working Pressure | 8250 g/hr |
| Hose Length | 5 m |
| Ignition Type | Manual Ignition |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Heat Output | 114 kW |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Roofers Soldering & Brazing Torch |
| Valve Type | Built-In Valve |
| Working Pressure (bar) | 4 bar |
| z1 - UK Manufacturer Name | Rothenberger UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 2 Kingsthorne Park, Henson Way, Kettering, Northants, NN16 8PX |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://rothenberger.com/gb-en/contact |
| z4 - EU Manufacturer Name | ROTHENBERGER Werkzeuge GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Industriestraße 7, Spessartstraße 2-4, Kelkheim (Taunus), 65779, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://rothenberger.com/de-de/formulare/kontakt |
Product Contents
57mm burner, 600mm neck tube, safety stand and 5m propane hose.