RoamGuard LTD RoamGuard Track Smart GPS Tracker (300AM)
RoamGuard Track plug-and-play GPS tracker and security solution for individual vehicles or fleets. Provides live location updates, tamper alerts, and ignition notifications to keep vehicles secure. Personalised Geofence boundaries allow customised monitoring, while telematics reporting supports fleet management. Controlled via Android or iOS app, Roamguard Track includes a 12-month subscription and operates in 160 countries. Fast and easy plug and play installation. Can be upgraded to RoamGuard Pro by combining with RoamGuard PIR (sold separately), making it suitable for trade, transport and commercial vehicle security.
- Works with - Android App - iOS App
- GPS Tracking
- Tamper Alert
- Ignition Alert
- Real-Time GPS Tracking for Vehicles & Fleets
- Personalised Geofence Zones with Mobile App Control
- Fast Plug-and-Play Installation
- Tamper & Ignition Alerts for Enhanced Security
- Telematics Reports for Individual Vans or Fleet Management
- Annual Payment Subscription Required (First 12 Months Free)
View all: RoamGuard LTD Vehicle Security
RoamGuard Track plug-and-play GPS tracker and security solution for individual vehicles or fleets. Provides live location updates, tamper alerts, and ignition notifications to keep vehicles secure. Personalised Geofence boundaries allow customised monitoring, while telematics reporting supports fleet management. Controlled via Android or iOS app, Roamguard Track includes a 12-month subscription and operates in 160 countries. Fast and easy plug and play installation. Can be upgraded to RoamGuard Pro by combining with RoamGuard PIR (sold separately), making it suitable for trade, transport and commercial vehicle security.
- Works with - Android App - iOS App
- GPS Tracking
- Tamper Alert
- Ignition Alert
- Real-Time GPS Tracking for Vehicles & Fleets
- Personalised Geofence Zones with Mobile App Control
- Fast Plug-and-Play Installation
- Tamper & Ignition Alerts for Enhanced Security
- Telematics Reports for Individual Vans or Fleet Management
- Annual Payment Subscription Required (First 12 Months Free)
View all: RoamGuard LTD Vehicle Security
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Alarm Sensor Type | Ignition Alert |
| Batteries Supplied/Required | Integrated Battery |
| Brand | RoamGuard LTD |
| Fittings Supplied | Fittings Supplied |
| Frequency Band (Smart) | N/A |
| Initial Connection Network | GSM & Bluetooth |
| Internet Connection Required | Local Control (Internet Connection Not Required) |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | RoamGuard Track |
| Network Standards (Full) | GSM & Bluetooth |
| No. of Bands | Not Applicable |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 175 cm |
| Product Height | 150 cm |
| Product Type | Smart GPS Tracker |
| Product Width | 35 cm |
| Smart Hub Requirement | Hub Not Required |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Works with Amazon Alexa | Does Not Work with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Does Not Work with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Does Not Work with Google Home |
| Works with Home Assistant | Does Not Work with Home Assistant |
| Works with Homey | Does Not Work with Homey |
| Works with Hubitat | Does Not Work with Hubitat |
| Works with Matter | Does Not Work with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Does Not Work with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |
| z1 - UK Manufacturer Name | Roamguard Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Ground Floor, 84a Queens Road, Buckhurst Hill, London, IG9 5BS |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | support@roamguard.io |