RoamGuard LTD RoamGuard Pro Smart Van Alarm & GPS Tracker (398AM)
RoamGuard Pro smart van alarm and GPS tracker offers real-time security and location monitoring for vans and fleets. Motion and ignition sensors trigger instant phone and WhatsApp alerts if unauthorised access to the vehicle is detected. Integrated GPS tracking allows live vehicle location updates, while Geofence boundaries provide customisable security zones. Features a tamper switch for extra protection, and the system is controlled entirely via Android or iOS app. Includes a 12-month subscription and operates in 160 countries, providing professional-grade security. Fast and easy plug and play installation.
- Works with - Android App - iOS App
- GPS Tracking
- Tamper Alert
- Motion & Ignition Activated
- Real-Time GPS Tracking for Vehicles & Fleets
- Personalised Geofence Boundary Zones with Mobile App Control
- Fast Plug-and-Play Installation
- Motion, Ignition & Tamper Alerts
- Instant Phone Call & WhatsApp Alerts
- Annual Payment Subscription Required (First 12 Months Free)
View all: RoamGuard LTD Vehicle Security
RoamGuard Pro smart van alarm and GPS tracker offers real-time security and location monitoring for vans and fleets. Motion and ignition sensors trigger instant phone and WhatsApp alerts if unauthorised access to the vehicle is detected. Integrated GPS tracking allows live vehicle location updates, while Geofence boundaries provide customisable security zones. Features a tamper switch for extra protection, and the system is controlled entirely via Android or iOS app. Includes a 12-month subscription and operates in 160 countries, providing professional-grade security. Fast and easy plug and play installation.
- Works with - Android App - iOS App
- GPS Tracking
- Tamper Alert
- Motion & Ignition Activated
- Real-Time GPS Tracking for Vehicles & Fleets
- Personalised Geofence Boundary Zones with Mobile App Control
- Fast Plug-and-Play Installation
- Motion, Ignition & Tamper Alerts
- Instant Phone Call & WhatsApp Alerts
- Annual Payment Subscription Required (First 12 Months Free)
View all: RoamGuard LTD Vehicle Security
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Alarm Sensor Type | Motion & Ignition Activated |
| Batteries Supplied/Required | Integrated Battery |
| Battery Warning | KEEP OUT OF REACH OF CHILDREN: Swallowing can lead to chemical burns, perforation of soft tissue, and death. Severe burns can occur within 2 hours of ingestion. Seek medical attention immediately. |
| Brand | RoamGuard LTD |
| Fittings Supplied | Fittings Supplied |
| Frequency Band (Smart) | N/A |
| Initial Connection Network | GSM & Bluetooth |
| Internet Connection Required | Local Control (Internet Connection Not Required) |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | RoamGuard Pro |
| Network Standards (Full) | GSM & Bluetooth |
| No. of Bands | Not Applicable |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 175 cm |
| Product Height | 150 cm |
| Product Type | Smart Van Alarm & GPS Tracker |
| Product Width | 35 cm |
| Smart Hub Requirement | Hub Not Required |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Works with Amazon Alexa | Does Not Work with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Does Not Work with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Does Not Work with Google Home |
| Works with Home Assistant | Does Not Work with Home Assistant |
| Works with Homey | Does Not Work with Homey |
| Works with Hubitat | Does Not Work with Hubitat |
| Works with Matter | Does Not Work with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Does Not Work with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |
| z1 - UK Manufacturer Name | Roamguard Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Ground Floor, 84a Queens Road, Buckhurst Hill, London, IG9 5BS |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | support@roamguard.io |