Rize Chrome 75mm Wall Mounted Dual Control Thermostatic Shower Mixer Tap (324FV)
Chrome wall-mounted thermostatic bath/shower mixer tap. Thermostatic temperature keeps showering safe for all the family.
- 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 1/4 Turn
- Suitable for High Pressure Systems
- Chrome
- Waste Not Supplied
View all: Unbranded Bathroom Taps
Chrome wall-mounted thermostatic bath/shower mixer tap. Thermostatic temperature keeps showering safe for all the family.
- 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 1/4 Turn
- Suitable for High Pressure Systems
- Chrome
- Waste Not Supplied
View all: Unbranded Bathroom Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bath No of Tap Holes | 2 Tap Holes |
| Bathroom Item Finish | Polished |
| Bathroom Taps Product Type | Shower Mixer |
| Brand | Unbranded |
| Colour | Chrome |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 20 Ltr/min |
| Hose Supplied | Tap Tails Not Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Minimum Bar Pressure | 1.7 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Rize |
| Mount Type | Wall Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Dimension Suitability | 3/4 " |
| Pressure Suitability | Suitable for High Pressure Systems |
| Product Depth | 148 mm |
| Product Height | 75 mm |
| Product Type | Bathroom Shower Tap |
| Product Width | 258 mm |
| Shower Head Shape | Handset Not Supplied |
| Spout Flow Type | Standard |
| Tap Control Type | Dual Control |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Bathrooms) | Round Head |
| Tap Product Type (Bathrooms) | Shower Mixer |
| Tap Suitability Type (Bathrooms) | Bath |
| Waste Supplied | Waste Not Supplied |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat, Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |