Rize Exposed Single Outlet Thermostatic Silver Mixer Shower Valve (491FV)
The Rize exposed single outlet thermostatic mixer shower valve provides reliable and consistent water temperature for various bathroom installations. Constructed from durable chrome-plated brass, this exposed bar valve features separate flow and temperature controls for precise adjustment, with a 50°C safety cut-out to ensure a safe and efficient showering experience. It is suitable for both high and low pressure systems, making it a versatile choice for new builds and renovation projects. The modern design integrates seamlessly into contemporary bathrooms.
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Delivers 20.1Ltr/min at 0.3bar
- Concentric Exposed Valve
- Suitable for High & Low Pressure Systems
View all: Unbranded Shower Valves
The Rize exposed single outlet thermostatic mixer shower valve provides reliable and consistent water temperature for various bathroom installations. Constructed from durable chrome-plated brass, this exposed bar valve features separate flow and temperature controls for precise adjustment, with a 50°C safety cut-out to ensure a safe and efficient showering experience. It is suitable for both high and low pressure systems, making it a versatile choice for new builds and renovation projects. The modern design integrates seamlessly into contemporary bathrooms.
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Delivers 20.1Ltr/min at 0.3bar
- Concentric Exposed Valve
- Suitable for High & Low Pressure Systems
View all: Unbranded Shower Valves
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed Inlets |
| Brand | Unbranded |
| Built In Valve/Exposed | Exposed |
| Colour | Silver |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Connection Size | 1/2 " |
| Connection Type | 1/2" BSP |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass |
| Design Type | Modern Design |
| Diverter Included | Without Diverter |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 20.1 Ltr/min |
| Green star | Saving water at home |
| Green star Claim | This shower is regulated to have a maximum flow rate of 8 litres per minute at 3 bar pressure or less. Using an efficient shower head can help manage water use. |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Maximum Operating Temperature | 65 °C |
| Minimum Bar Pressure | 0.3 bar |
| Minimum Operating Temperature | 10 °C |
| Mixer Control Type | Dual Flow & Temperature Controls |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Rize |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150 mm |
| Pressure Suitability | Suitable for High & Low Pressure Systems |
| Product Type | Mixer Shower Valve |
| Safety Cut-Out Temperature | 50 °C |
| Safety Functions | Temperature Safety Cut-Out |
| Shower Product Type | Shower Valve |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat, Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Mixer and fixing kit.