Reina Modal TRV 15mm x 15mm White Straight & L/S Designer Thermostatic Radiator Valve & Lockshield (584EE)
The Reina Modal TRV 15mm x 15mm White Straight Thermostatic Radiator Valve and Lockshield offers precise heating control for radiators. This designer thermostatic radiator valve is ideal for new installations or upgrading existing systems in residential and commercial properties, complementing any interior with its crisp white finish. Manufactured from high-quality brass, it ensures long-term reliability and smooth operation. Features include a bi-directional valve body, 15mm BSP connections, and frost protection, providing consistent heat management with a temperature range of 7-28°C and positive shut-off.
- Without Sensor
- Bi-Directional Valve Body
- BSP Connection
- Frost Protection
- Positive Shut-Off
- 1 Year Guarantee
View all: Reina Radiator Valves
The Reina Modal TRV 15mm x 15mm White Straight Thermostatic Radiator Valve and Lockshield offers precise heating control for radiators. This designer thermostatic radiator valve is ideal for new installations or upgrading existing systems in residential and commercial properties, complementing any interior with its crisp white finish. Manufactured from high-quality brass, it ensures long-term reliability and smooth operation. Features include a bi-directional valve body, 15mm BSP connections, and frost protection, providing consistent heat management with a temperature range of 7-28°C and positive shut-off.
- Without Sensor
- Bi-Directional Valve Body
- BSP Connection
- Frost Protection
- Positive Shut-Off
- 1 Year Guarantee
View all: Reina Radiator Valves
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Angled/Straight Connection | Straight |
| Brand | Reina |
| Colour | White |
| Drain Off Included | Without Drain Off |
| Frost Protection | Frost Protection |
| Inlet Connection Size | 15 mm |
| Inlet Connection Type | BSP |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Working Pressure | 10 bar |
| Model Name | Modal TRV |
| Model No | VLV-MDLWS |
| Outlet Connection Size | 15 mm |
| Outlet Connection Type | BSP |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Thermostatic Straight Radiator Valves |
| Radiator Part Type | Valve & Lockshield |
| Radiator Valve Style | Designer |
| Radiator Valve Type | Thermostatic |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Range | 7-28 °C |
| Valve Body Material | Brass |
| Valve Head Shape | Round Head |
| Valve/Lockshield Included | Valve & Lockshield |
| Wheelhead Colour | White |
| Wheelhead Material | Plastic |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode