Reina Aron 2000W Electric Ceramic Core Electric WiFi Radiator 570mm x 720mm White 6824BTU (367LG)
The Reina Aron White 570mm x 720mm 2000W Electric Ceramic Core WiFi Radiator provides efficient and smart heating for various spaces, including homes, workshops, offices, and domestic rooms. This wall-mounted electric radiator, with its 6824BTU output, is ideal for larger areas such as kitchens, bedrooms, or home offices. Constructed from lightweight aluminium with a ceramic core, it retains heat effectively, even after being switched off, enhancing energy monitoring. Equipped with WiFi control and Smart Life app integration, it allows for effortless management, compatible with Alexa and Google Home. Key features include LCD display, open window detection, a child lock, and ultra-low 1W standby consumption, ensuring convenience, cost-effectiveness, and safe, programmable warmth.
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Powder-Coated Aluminium Construction
- Contemporary Design
- Fully Programmable
- Brackets & Wall Fixings Included
- Number of Pipes/Sections: 4
- Variable Heat Settings
- Overheat Protection
- Electronic Thermostat Control
- Google Home & Alexa Compatible for Smart Integration
View all: Reina Oil Filled Radiators
The Reina Aron White 570mm x 720mm 2000W Electric Ceramic Core WiFi Radiator provides efficient and smart heating for various spaces, including homes, workshops, offices, and domestic rooms. This wall-mounted electric radiator, with its 6824BTU output, is ideal for larger areas such as kitchens, bedrooms, or home offices. Constructed from lightweight aluminium with a ceramic core, it retains heat effectively, even after being switched off, enhancing energy monitoring. Equipped with WiFi control and Smart Life app integration, it allows for effortless management, compatible with Alexa and Google Home. Key features include LCD display, open window detection, a child lock, and ultra-low 1W standby consumption, ensuring convenience, cost-effectiveness, and safe, programmable warmth.
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Powder-Coated Aluminium Construction
- Contemporary Design
- Fully Programmable
- Brackets & Wall Fixings Included
- Number of Pipes/Sections: 4
- Variable Heat Settings
- Overheat Protection
- Electronic Thermostat Control
- Google Home & Alexa Compatible for Smart Integration
View all: Reina Oil Filled Radiators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 6824 BTU |
| BTU Band | 6001-8000 |
| Brand | Reina |
| Cable Length | 1 m |
| Calc - Heater Product Type | Convector |
| Construction Material (Heating) | Aluminium |
| Display Type | Backlit LCD Display |
| Fitting Type | Wall-Mounted |
| Fuel Type | Electric |
| Heater Fitting Type | Wall-Mounted |
| Heating Type | Electric Element Only - Not Suitable for Water Central Heating |
| IP Rating | IPX0 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Working Temperature | 30 °C |
| Model Name | Aron |
| Model No | EAON072W |
| Mounting Orientation | Horizontally-Mounted |
| No. Of Sections | 4 |
| Overheat Protection | Overheat Protection |
| Overload Protection | Thermal Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Indicator | LCD Display |
| Power Options | Plug-In |
| Power Output (Watts/Kw) | 2000 W |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Height | 570 mm |
| Product Type | Ceramic Core Electric WiFi Radiator |
| Product Width | 720 mm |
| Programme Facility | Fully Programmable |
| Projection from Wall (Std Bracket) | 90 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets & Wall Fixings Included |
| Radiator Coating & Finish | Powder-Coated |
| Radiator Colour | White |
| Radiator Height Band | 300-599mm |
| Radiator Product Type | Convector |
| Radiator Width Band | 701-900mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Total Product Weight | 16.1 kg |
| Wall to Centre (Standard Bracket) | 90 mm |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode