Reina 630mm x 530mm 861BTU Stainless Steel Curved Designer Towel Radiator (454LH)
This Reina Elvo 660mm x 530mm Curved Designer Ladder Towel Radiator is a premium heating solution for modern bathrooms and en-suites. Crafted from polished stainless steel, it offers a sleek, contemporary aesthetic while providing efficient warmth. With an 861BTU heat output and 252W power, it quickly heats towels and the room. Installation is versatile, suitable for central heating, electric, or dual fuel systems, making it ideal for new builds or renovations. Brackets and wall fixings are included for straightforward fitting. Its durable construction ensures long-lasting performance and easy maintenance.
- 25 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 861BTU 252W
- Polished Stainless Steel Construction
- Brackets & Wall Fixings Included
- Contemporary Design
- Water Central Heating - Electric Element Required for Dual Fuel
- Suitable for Central Heating, Electric or Dual Fuel Installation
- Convenient Integral Towel Shelf
- Maximum Working Pressure 8 Bar
- Maximum Working 90°C Temperature
View all: Reina Towel Radiators
Sorry, this item is currently out of stock
This Reina Elvo 660mm x 530mm Curved Designer Ladder Towel Radiator is a premium heating solution for modern bathrooms and en-suites. Crafted from polished stainless steel, it offers a sleek, contemporary aesthetic while providing efficient warmth. With an 861BTU heat output and 252W power, it quickly heats towels and the room. Installation is versatile, suitable for central heating, electric, or dual fuel systems, making it ideal for new builds or renovations. Brackets and wall fixings are included for straightforward fitting. Its durable construction ensures long-lasting performance and easy maintenance.
- 25 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 861BTU 252W
- Polished Stainless Steel Construction
- Brackets & Wall Fixings Included
- Contemporary Design
- Water Central Heating - Electric Element Required for Dual Fuel
- Suitable for Central Heating, Electric or Dual Fuel Installation
- Convenient Integral Towel Shelf
- Maximum Working Pressure 8 Bar
- Maximum Working 90°C Temperature
View all: Reina Towel Radiators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 861 BTU |
| BTU Band | Less Than 2000 |
| Brand | Reina |
| Connection Size | 15 mm |
| Construction Material (Plumbing) | Stainless Steel |
| Delta T | Delta T50°C |
| Heating Type | Water Central Heating - Electric Element Required for Dual Fuel |
| Manufacturer Guarantee | 25 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Working Pressure | 8 bar |
| Max. Working Temperature | 90 °C |
| Model Name | Elvo |
| Model No | RNS-ELO066 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 252 W |
| Product Height | 630 mm |
| Product Type | Radiator |
| Product Width | 530 mm |
| Projection from Wall (Std Bracket) | 264-274 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets & Wall Fixings Included |
| Radiator Coating & Finish | Polished |
| Radiator Colour | Stainless Steel |
| Radiator Height Band | 600-799mm |
| Radiator Product Type | Towel |
| Radiator Profile Type | Curved |
| Radiator Style | Designer |
| Radiator Supply | Water |
| Radiator Water Content | 1.6 Ltr |
| Radiator Width Band | 501-700mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable Heating Element Size | 300 W |
| Suitable System | Suitable for Central Heating, Electric or Dual Fuel Installation |
| Test Pressure | 10 bar |
| Total Product Weight | 4.7 kg |
| Wall to Centre (Standard Bracket) | 50-60 mm |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode