Reina 600mm x 600mm 3338BTU Black Square 2 Column Radiator (315LH)
The Reina Hedingham Black 600mm x 600mm Horizontal 2 Column Radiator delivers efficient heating for various interior spaces. This steel radiator, with its 3338BTU 978W output, is suitable for central heating systems in new builds or renovation projects. Its robust steel construction ensures superb heat output and long-lasting reliability. The black powder-coated finish offers a a contemporary aesthetic, complementing a range of interior designs. Brackets and wall fixings are included for straightforward installation.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 3338BTU 978W
- Brackets & Wall Fixings Included
- Steel Construction
- Finished to RAL 9005
- Suitable for Central Heating Systems
- Stylish Black Finish Adds Modern & Contemporary Aesthetic
- Powder-Coated for Enhanced Protection
- Maximum Working Pressure: 8bar
- Maximum Working Temperature: 90°C
View all: Reina Column Radiators
Sorry, this item is currently out of stock
The Reina Hedingham Black 600mm x 600mm Horizontal 2 Column Radiator delivers efficient heating for various interior spaces. This steel radiator, with its 3338BTU 978W output, is suitable for central heating systems in new builds or renovation projects. Its robust steel construction ensures superb heat output and long-lasting reliability. The black powder-coated finish offers a a contemporary aesthetic, complementing a range of interior designs. Brackets and wall fixings are included for straightforward installation.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 3338BTU 978W
- Brackets & Wall Fixings Included
- Steel Construction
- Finished to RAL 9005
- Suitable for Central Heating Systems
- Stylish Black Finish Adds Modern & Contemporary Aesthetic
- Powder-Coated for Enhanced Protection
- Maximum Working Pressure: 8bar
- Maximum Working Temperature: 90°C
View all: Reina Column Radiators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 3338 BTU |
| BTU Band | 3001-4000 |
| Brand | Reina |
| Connection Size | 15 mm |
| Construction Material (Plumbing) | Steel |
| Delta T | Delta T50°C |
| Finish Code | Finished to RAL 9005 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Working Pressure | 8 bar |
| Max. Working Temperature | 90 °C |
| Model Name | Hedingham |
| Model No | RND-HDM6060B |
| Mounting Orientation | Horizontally-Mounted |
| No. of Columns | 2 |
| Orientation | Square |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 978 W |
| Product Height | 600 mm |
| Product Type | Radiator |
| Product Width | 600 mm |
| Projection from Wall (Std Bracket) | 160 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets & Wall Fixings Included |
| Radiator Coating & Finish | Powder-Coated |
| Radiator Colour | Black |
| Radiator Height Band | 600-799mm |
| Radiator Product Type | Column |
| Radiator Water Content | 14.3 Ltr |
| Radiator Width Band | 501-700mm |
| Shape Orientation | Radiator is of equal height and width |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable System | Suitable for Central Heating Systems |
| Test Pressure | 10 bar |
| Total Product Weight | 25 kg |
| Wall to Centre (Standard Bracket) | 95 mm |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode