Reina 600mm x 1010mm 3272BTU Raw Metal Horizontal 2 Column Radiator (904LG)
This Reina Colona 600mm x 1010mm Horizontal 2 Column Radiator delivers efficient modern heating and a traditional aesthetic. Constructed from durable steel, this raw steel lacquered radiator provides a substantial 3272BTU 959W heat output, making it ideal for warming various rooms in modern homes and commercial spaces. Its robust 2 column design ensures reliable performance and wide heat coverage. The industrial-style finish adds a contemporary touch, complementing diverse interior designs. Supplied with brackets and wall fixings, it is ready for installation into central heating systems, offering long-lasting warmth.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 3272BTU 959W
- Brackets & Wall Fixings Included
- Steel Construction
- Unfinished
- Suitable for Central Heating Systems
- Raw Metal Lacquered Finish & Industrial Look
- Timeless Traditional Design Enhances Both Classic & Modern Interiors
- Maximum Working Pressure: 8bar
- Maximum Working Temperature: 90°C
View all: Reina Column Radiators
This Reina Colona 600mm x 1010mm Horizontal 2 Column Radiator delivers efficient modern heating and a traditional aesthetic. Constructed from durable steel, this raw steel lacquered radiator provides a substantial 3272BTU 959W heat output, making it ideal for warming various rooms in modern homes and commercial spaces. Its robust 2 column design ensures reliable performance and wide heat coverage. The industrial-style finish adds a contemporary touch, complementing diverse interior designs. Supplied with brackets and wall fixings, it is ready for installation into central heating systems, offering long-lasting warmth.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 3272BTU 959W
- Brackets & Wall Fixings Included
- Steel Construction
- Unfinished
- Suitable for Central Heating Systems
- Raw Metal Lacquered Finish & Industrial Look
- Timeless Traditional Design Enhances Both Classic & Modern Interiors
- Maximum Working Pressure: 8bar
- Maximum Working Temperature: 90°C
View all: Reina Column Radiators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 3272 BTU |
| BTU Band | 3001-4000 |
| Brand | Reina |
| Connection Size | 15 mm |
| Construction Material (Plumbing) | Steel |
| Delta T | Delta T50°C |
| Finish Code | Unfinished |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Working Pressure | 8 bar |
| Max. Working Temperature | 90 °C |
| Model Name | Colona |
| Model No | 2/C622L |
| Mounting Orientation | Horizontally-Mounted |
| No. of Columns | 2 |
| Orientation | Horizontal |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 959 W |
| Product Height | 600 mm |
| Product Type | Radiator |
| Product Width | 1010 mm |
| Projection from Wall (Std Bracket) | 95 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets & Wall Fixings Included |
| Radiator Coating & Finish | Laquered |
| Radiator Colour | Raw Metal |
| Radiator Height Band | 600-799mm |
| Radiator Product Type | Column |
| Radiator Water Content | 12.9 Ltr |
| Radiator Width Band | 901-1200mm |
| Shape Orientation | Radiator is wider than it is tall |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable System | Suitable for Central Heating Systems |
| Test Pressure | 10 bar |
| Total Product Weight | 26.43 kg |
| Wall to Centre (Standard Bracket) | 60 mm |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode