Reina 600mm x 1010mm 3272BTU Anthracite Horizontal 2 Column Radiator (983LG)
This Reina Colona 600mm x 1010mm Horizontal 2 Column Radiator delivers efficient heating and a modern aesthetic. Constructed from durable steel, this anthracite radiator provides a substantial 3272BTU 959W heat output, making it ideal for warming various rooms in modern homes and commercial spaces. Its robust 2 column design ensures reliable performance and wide heat coverage. The powder-coated anthracite finish adds a contemporary touch, complementing diverse interior designs. Supplied with brackets and wall fixings, it is ready for installation into central heating systems, offering long-lasting warmth.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 3272BTU 959W
- Brackets & Wall Fixings Included
- Steel Construction
- Finished to RAL 7016
- Suitable for Central Heating Systems
- Modern Anthracite Finish & Classic Column Design
- Powder-Coated for Enhanced Protection
- Maximum Working Pressure: 8bar
- Maximum Working Temperature: 90°C
View all: Reina Column Radiators
This Reina Colona 600mm x 1010mm Horizontal 2 Column Radiator delivers efficient heating and a modern aesthetic. Constructed from durable steel, this anthracite radiator provides a substantial 3272BTU 959W heat output, making it ideal for warming various rooms in modern homes and commercial spaces. Its robust 2 column design ensures reliable performance and wide heat coverage. The powder-coated anthracite finish adds a contemporary touch, complementing diverse interior designs. Supplied with brackets and wall fixings, it is ready for installation into central heating systems, offering long-lasting warmth.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 3272BTU 959W
- Brackets & Wall Fixings Included
- Steel Construction
- Finished to RAL 7016
- Suitable for Central Heating Systems
- Modern Anthracite Finish & Classic Column Design
- Powder-Coated for Enhanced Protection
- Maximum Working Pressure: 8bar
- Maximum Working Temperature: 90°C
View all: Reina Column Radiators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 3272 BTU |
| BTU Band | 3001-4000 |
| Brand | Reina |
| Connection Size | 15 mm |
| Construction Material (Plumbing) | Steel |
| Delta T | Delta T50°C |
| Finish Code | Finished to RAL 7016 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Working Pressure | 8 bar |
| Max. Working Temperature | 90 °C |
| Model Name | Colona |
| Model No | 2/C622A |
| Mounting Orientation | Horizontally-Mounted |
| No. of Columns | 2 |
| Orientation | Horizontal |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 959 W |
| Product Height | 600 mm |
| Product Type | Radiator |
| Product Width | 1010 mm |
| Projection from Wall (Std Bracket) | 98 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets & Wall Fixings Included |
| Radiator Coating & Finish | Powder-Coated |
| Radiator Colour | Anthracite |
| Radiator Height Band | 600-799mm |
| Radiator Product Type | Column |
| Radiator Water Content | 15.5 Ltr |
| Radiator Width Band | 901-1200mm |
| Shape Orientation | Radiator is wider than it is tall |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable System | Suitable for Central Heating Systems |
| Test Pressure | 10 bar |
| Total Product Weight | 22.8 kg |
| Wall to Centre (Standard Bracket) | 66 mm |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode