Reina 1800mm x 285mm 4930BTU White Vertical 2 Column Radiator (469LH)
The Reina Hedingham White 1800mm x 285mm Vertical Column Radiator is a space-saving heating solution designed for efficient warmth in various settings. This white steel radiator is ideal for installations in kitchens, bathrooms, or hallways where wall space is limited, offering a practical heating option. Its durable steel construction ensures reliable long-term performance and a substantial 4930BTU 1444W heat output, suitable for central heating systems. The slim design and clean white finish integrate seamlessly into any interior, providing effective home heating. It includes all necessary brackets and wall fixings for straightforward installation.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 4930BTU 1444W
- Brackets & Wall Fixings Included
- Steel Construction
- Finished to RAL 9016
- Suitable for Central Heating Systems
- Crisp White Finish & Traditional Column Design Enhances Decor
- Powder-Coated for Enhanced Protection
- Maximum Working Pressure: 8bar
- Maximum Working Temperature: 90°C
View all: Reina Column Radiators
The Reina Hedingham White 1800mm x 285mm Vertical Column Radiator is a space-saving heating solution designed for efficient warmth in various settings. This white steel radiator is ideal for installations in kitchens, bathrooms, or hallways where wall space is limited, offering a practical heating option. Its durable steel construction ensures reliable long-term performance and a substantial 4930BTU 1444W heat output, suitable for central heating systems. The slim design and clean white finish integrate seamlessly into any interior, providing effective home heating. It includes all necessary brackets and wall fixings for straightforward installation.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 4930BTU 1444W
- Brackets & Wall Fixings Included
- Steel Construction
- Finished to RAL 9016
- Suitable for Central Heating Systems
- Crisp White Finish & Traditional Column Design Enhances Decor
- Powder-Coated for Enhanced Protection
- Maximum Working Pressure: 8bar
- Maximum Working Temperature: 90°C
View all: Reina Column Radiators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 4930 BTU |
| BTU Band | 4001-6000 |
| Brand | Reina |
| Connection Size | 15 mm |
| Construction Material (Plumbing) | Steel |
| Delta T | Delta T50°C |
| Finish Code | Finished to RAL 9016 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Working Pressure | 8 bar |
| Max. Working Temperature | 90 °C |
| Model Name | Hedingham |
| Model No | RND-HDM18028W |
| Mounting Orientation | Vertically-Mounted |
| No. of Columns | 2 |
| Orientation | Vertical |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 1444 W |
| Product Height | 1800 mm |
| Product Type | Radiator |
| Product Width | 285 mm |
| Projection from Wall (Std Bracket) | 160 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets & Wall Fixings Included |
| Radiator Coating & Finish | Powder-Coated |
| Radiator Colour | White |
| Radiator Height Band | 1800mm or Greater |
| Radiator Product Type | Column |
| Radiator Water Content | 18.8 Ltr |
| Radiator Width Band | Less than 301mm |
| Shape Orientation | Radiator is taller than it is wide |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable System | Suitable for Central Heating Systems |
| Test Pressure | 10 bar |
| Total Product Weight | 33 kg |
| Wall to Centre (Standard Bracket) | 95 mm |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode