Reina 1500mm x 380mm 3868BTU White Vertical 3 Column Radiator (273LH)
This Reina Colona 1500mm x 380mm White Vertical 3 Column Radiator provides efficient and space-saving heating for modern homes and commercial properties. Its slim design is ideal for narrow walls in kitchens, bathrooms, or hallways where wall space is limited. Constructed from durable steel, this column radiator delivers a reliable 3868BTU 1133W heat output, ensuring consistent warmth. The powder-coated white finish offers a modern yet classic aesthetic, complementing any interior décor. Supplied with brackets and wall fixings, installation is straightforward for central heating systems.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 3868BTU 1133W
- Brackets & Wall Fixings Included
- Steel Construction
- Finished to RAL 9016
- Suitable for Central Heating Systems
- Smooth White Powder-Coated Finish Offers Classic & Clean Look
- Slim Vertical Design Saves Valuable Wall Space & Fits Narrow Areas
- Maximum Working Pressure: 8bar
- Maximum Working Temperature: 90°C
View all: Reina Column Radiators
This Reina Colona 1500mm x 380mm White Vertical 3 Column Radiator provides efficient and space-saving heating for modern homes and commercial properties. Its slim design is ideal for narrow walls in kitchens, bathrooms, or hallways where wall space is limited. Constructed from durable steel, this column radiator delivers a reliable 3868BTU 1133W heat output, ensuring consistent warmth. The powder-coated white finish offers a modern yet classic aesthetic, complementing any interior décor. Supplied with brackets and wall fixings, installation is straightforward for central heating systems.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 3868BTU 1133W
- Brackets & Wall Fixings Included
- Steel Construction
- Finished to RAL 9016
- Suitable for Central Heating Systems
- Smooth White Powder-Coated Finish Offers Classic & Clean Look
- Slim Vertical Design Saves Valuable Wall Space & Fits Narrow Areas
- Maximum Working Pressure: 8bar
- Maximum Working Temperature: 90°C
View all: Reina Column Radiators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 3868 BTU |
| BTU Band | 3001-4000 |
| Brand | Reina |
| Connection Size | 15 mm |
| Construction Material (Plumbing) | Steel |
| Delta T | Delta T50°C |
| Finish Code | Finished to RAL 9016 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Working Pressure | 8 bar |
| Max. Working Temperature | 90 °C |
| Model Name | Colona |
| Model No | 3/C158 |
| Mounting Orientation | Vertically-Mounted |
| No. of Columns | 3 |
| Orientation | Vertical |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 1133 W |
| Product Height | 1500 mm |
| Product Type | Radiator |
| Product Width | 380 mm |
| Projection from Wall (Std Bracket) | 118 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets & Wall Fixings Included |
| Radiator Coating & Finish | Powder-Coated |
| Radiator Colour | White |
| Radiator Height Band | 1400-1799mm |
| Radiator Product Type | Column |
| Radiator Water Content | 18.8 Ltr |
| Radiator Width Band | 301-500mm |
| Shape Orientation | Radiator is taller than it is wide |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable System | Suitable for Central Heating Systems |
| Test Pressure | 10 bar |
| Total Product Weight | 29.14 kg |
| Wall to Centre (Standard Bracket) | 68 mm |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode