Reina 1424mm x 500mm 2291BTU Black Flat Designer Towel Radiator (618LG)
This Reina Avola 1424mm x 500mm Flat Designer Towel Rail Radiator provides efficient bathroom heating and towel drying. Its contemporary design and sleek black finish make it ideal for modern bathrooms, en-suites, or utility rooms. Constructed from durable mild steel, this radiator delivers a powerful 2291BTU 671W heat output, ensuring spaces are comfortably warm. The horizontal flat sections offer practical towel hanging. It is suitable for central heating, electric, or dual fuel installations, offering versatile heating solutions. Brackets and wall fixings are included for straightforward installation.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 2291BTU 671W
- Powder-Coated Mild Steel Construction
- Brackets & Wall Fixings Included
- Contemporary Design
- Water Central Heating - Electric Element Required for Dual Fuel
- Suitable for Central Heating, Electric or Dual Fuel Installation
- Efficiently Warms Towels & Bathroom Spaces
- Maximum Working Pressure: 8bar
- Maximum Working Temperature: 90°C
View all: Reina Towel Radiators
This Reina Avola 1424mm x 500mm Flat Designer Towel Rail Radiator provides efficient bathroom heating and towel drying. Its contemporary design and sleek black finish make it ideal for modern bathrooms, en-suites, or utility rooms. Constructed from durable mild steel, this radiator delivers a powerful 2291BTU 671W heat output, ensuring spaces are comfortably warm. The horizontal flat sections offer practical towel hanging. It is suitable for central heating, electric, or dual fuel installations, offering versatile heating solutions. Brackets and wall fixings are included for straightforward installation.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 2291BTU 671W
- Powder-Coated Mild Steel Construction
- Brackets & Wall Fixings Included
- Contemporary Design
- Water Central Heating - Electric Element Required for Dual Fuel
- Suitable for Central Heating, Electric or Dual Fuel Installation
- Efficiently Warms Towels & Bathroom Spaces
- Maximum Working Pressure: 8bar
- Maximum Working Temperature: 90°C
View all: Reina Towel Radiators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 2291 BTU |
| BTU Band | 2001-3000 |
| Brand | Reina |
| Connection Size | 15 mm |
| Construction Material (Plumbing) | Mild Steel |
| Delta T | Delta T50°C |
| Heating Type | Water Central Heating - Electric Element Required for Dual Fuel |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Working Pressure | 8 bar |
| Max. Working Temperature | 90 °C |
| Model Name | Avola |
| Model No | RND-AVL142K |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 671 W |
| Product Height | 1424 mm |
| Product Type | Radiator |
| Product Width | 500 mm |
| Projection from Wall (Std Bracket) | 82-92 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets & Wall Fixings Included |
| Radiator Coating & Finish | Powder-Coated |
| Radiator Colour | Black |
| Radiator Height Band | 1400-1799mm |
| Radiator Product Type | Towel |
| Radiator Profile Type | Flat |
| Radiator Style | Designer |
| Radiator Supply | Water |
| Radiator Water Content | 6.6 Ltr |
| Radiator Width Band | 301-500mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable Heating Element Size | 800 W |
| Suitable System | Suitable for Central Heating, Electric or Dual Fuel Installation |
| Test Pressure | 10 bar |
| Total Product Weight | 15.73 kg |
| Wall to Centre (Standard Bracket) | 55-65 mm |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode