Reina 1412mm x 500mm 1496BTU Chrome Flat Designer Towel Radiator (207LH)
The Reina Matera 1412mm x 500mm Flat Designer Offset Ladder Towel Radiator offers efficient heating and practical towel warming. This contemporary radiator is ideal for modern bathroom and kitchen installations, providing a stylish heating solution. Constructed from durable mild steel, it delivers 1496BTU 438W heat output for consistent comfort. Its polished chrome finish and horizontal round tubes add a clean, modern aesthetic. The reversible design allows for versatile installation, and it is suitable for central heating, electric, or dual fuel systems. Brackets and wall fixings are included for straightforward fitting.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 1496BTU 438W
- Polished Mild Steel Construction
- Brackets & Wall Fixings Included
- Contemporary Design
- Water Central Heating - Electric Element Required for Dual Fuel
- Suitable for Central Heating, Electric or Dual Fuel Installation
- Reversible Design for Flexible Installation
- Maximum Working Pressure: 8bar
- Maximum Working Temperature: 90°C
View all: Reina Towel Radiators
Sorry, this item is currently out of stock
The Reina Matera 1412mm x 500mm Flat Designer Offset Ladder Towel Radiator offers efficient heating and practical towel warming. This contemporary radiator is ideal for modern bathroom and kitchen installations, providing a stylish heating solution. Constructed from durable mild steel, it delivers 1496BTU 438W heat output for consistent comfort. Its polished chrome finish and horizontal round tubes add a clean, modern aesthetic. The reversible design allows for versatile installation, and it is suitable for central heating, electric, or dual fuel systems. Brackets and wall fixings are included for straightforward fitting.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 1496BTU 438W
- Polished Mild Steel Construction
- Brackets & Wall Fixings Included
- Contemporary Design
- Water Central Heating - Electric Element Required for Dual Fuel
- Suitable for Central Heating, Electric or Dual Fuel Installation
- Reversible Design for Flexible Installation
- Maximum Working Pressure: 8bar
- Maximum Working Temperature: 90°C
View all: Reina Towel Radiators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 1496 BTU |
| BTU Band | Less Than 2000 |
| Brand | Reina |
| Connection Size | 17 mm |
| Construction Material (Plumbing) | Mild Steel |
| Delta T | Delta T50°C |
| Heating Type | Water Central Heating - Electric Element Required for Dual Fuel |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Working Pressure | 8 bar |
| Max. Working Temperature | 90 °C |
| Model Name | Matera |
| Model No | RND-MTR5141 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 438 W |
| Product Height | 1412 mm |
| Product Type | Radiator |
| Product Width | 500 mm |
| Projection from Wall (Std Bracket) | 110-125 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets & Wall Fixings Included |
| Radiator Coating & Finish | Polished |
| Radiator Colour | Chrome |
| Radiator Height Band | 1400-1799mm |
| Radiator Product Type | Towel |
| Radiator Profile Type | Flat |
| Radiator Style | Designer |
| Radiator Supply | Water |
| Radiator Water Content | 5.5 Ltr |
| Radiator Width Band | 301-500mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable Heating Element Size | 800 W |
| Suitable System | Suitable for Central Heating, Electric or Dual Fuel Installation |
| Test Pressure | 10 bar |
| Total Product Weight | 9.8 kg |
| Wall to Centre (Standard Bracket) | 61-76 mm |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode