Reina 1190mm x 500mm 495BTU Stainless Steel Flat Electric Towel Radiator (200LH)
The Reina Maira 1190mm x 500mm Flat Electric Towel Radiator is a stylish heating solution for drying towels and warming spaces. This polished stainless steel towel radiator is ideal for modern bathrooms and en-suites. It features durable stainless steel construction and operates as a dry electric unit, delivering 145W of power and 495BTU heat output. An integral towel shelf and a 2, 4, and 24-hour timer function provide energy control and convenience. Controls are positioned at the bottom right for easy access, and wiring is concealed within the rear brackets for a neat installation and IPX4 rating for bathroom safety.
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 495BTU 145W
- Dry Electric
- Polished Stainless Steel Construction
- Brackets & Wall Fixings Included
- Contemporary Design
- Integrated Timer Function for Energy Control
- Features Integral Towel Shelf for Easy Access & Storage
- Concealed Wiring & Convenient Bottom Controls
- IPX4 Rating for Bathroom Safety
View all: Reina Towel Radiators
The Reina Maira 1190mm x 500mm Flat Electric Towel Radiator is a stylish heating solution for drying towels and warming spaces. This polished stainless steel towel radiator is ideal for modern bathrooms and en-suites. It features durable stainless steel construction and operates as a dry electric unit, delivering 145W of power and 495BTU heat output. An integral towel shelf and a 2, 4, and 24-hour timer function provide energy control and convenience. Controls are positioned at the bottom right for easy access, and wiring is concealed within the rear brackets for a neat installation and IPX4 rating for bathroom safety.
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 495BTU 145W
- Dry Electric
- Polished Stainless Steel Construction
- Brackets & Wall Fixings Included
- Contemporary Design
- Integrated Timer Function for Energy Control
- Features Integral Towel Shelf for Easy Access & Storage
- Concealed Wiring & Convenient Bottom Controls
- IPX4 Rating for Bathroom Safety
View all: Reina Towel Radiators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 495 BTU |
| BTU Band | Less Than 2000 |
| Brand | Reina |
| Cable Length | 1 m |
| Construction Material (Plumbing) | Stainless Steel |
| Heating Type | Electric Element Only - Not Suitable for Water Central Heating |
| IP Rating | IPX4 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Working Temperature | 70 °C |
| Model Name | Maira |
| Model No | DE-MAR1195C |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 145 W |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Height | 1190 mm |
| Product Type | Radiator |
| Product Width | 500 mm |
| Projection from Wall (Std Bracket) | 280 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets & Wall Fixings Included |
| Radiator Coating & Finish | Polished |
| Radiator Colour | Stainless Steel |
| Radiator Height Band | 800-1399mm |
| Radiator Product Type | Towel |
| Radiator Profile Type | Flat |
| Radiator Supply | Electric |
| Radiator Width Band | 301-500mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Total Product Weight | 5.3 kg |
| Wall to Centre (Standard Bracket) | 280 mm |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode