Reina 1180mm x 500mm 1625BTU Chrome Flat Designer Towel Radiator (382LH)
The Reina Sesia 1180mm x 500mm Chrome Flat Designer Towel Radiator offers a modern and efficient heating solution for bathrooms. This mild steel towel rail is ideal for new installations or renovations, ensuring towels are always warm and dry. Its contemporary flat panel design and polished chrome finish enhance any modern bathroom decor. With a heat output of 1625BTU 476W, it quickly heats the space and is suitable for central heating, electric, or dual fuel systems. The reversible, offset ladder design allows for flexible installation, suiting various layouts. Supplied with all necessary brackets and wall fixings, fitting is straightforward.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 1625BTU 476W
- Polished Mild Steel Construction
- Brackets & Wall Fixings Included
- Contemporary Design
- Water Central Heating - Electric Element Required for Dual Fuel
- Suitable for Central Heating, Electric or Dual Fuel Installation
- Reversible Design for Flexible Installation
- Maximum Working Pressure: 8bar
- Maximum Working Temperature: 90°C
View all: Reina Towel Radiators
The Reina Sesia 1180mm x 500mm Chrome Flat Designer Towel Radiator offers a modern and efficient heating solution for bathrooms. This mild steel towel rail is ideal for new installations or renovations, ensuring towels are always warm and dry. Its contemporary flat panel design and polished chrome finish enhance any modern bathroom decor. With a heat output of 1625BTU 476W, it quickly heats the space and is suitable for central heating, electric, or dual fuel systems. The reversible, offset ladder design allows for flexible installation, suiting various layouts. Supplied with all necessary brackets and wall fixings, fitting is straightforward.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 1625BTU 476W
- Polished Mild Steel Construction
- Brackets & Wall Fixings Included
- Contemporary Design
- Water Central Heating - Electric Element Required for Dual Fuel
- Suitable for Central Heating, Electric or Dual Fuel Installation
- Reversible Design for Flexible Installation
- Maximum Working Pressure: 8bar
- Maximum Working Temperature: 90°C
View all: Reina Towel Radiators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 1625 BTU |
| BTU Band | Less Than 2000 |
| Brand | Reina |
| Connection Size | 15 mm |
| Construction Material (Plumbing) | Mild Steel |
| Delta T | Delta T50°C |
| Heating Type | Water Central Heating - Electric Element Required for Dual Fuel |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Working Pressure | 8 bar |
| Max. Working Temperature | 90 °C |
| Model Name | Sesia |
| Model No | RND-SS511 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 476 W |
| Product Height | 1180 mm |
| Product Type | Radiator |
| Product Width | 500 mm |
| Projection from Wall (Std Bracket) | 85-100 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets & Wall Fixings Included |
| Radiator Coating & Finish | Polished |
| Radiator Colour | Chrome |
| Radiator Height Band | 800-1399mm |
| Radiator Product Type | Towel |
| Radiator Profile Type | Flat |
| Radiator Style | Designer |
| Radiator Supply | Water |
| Radiator Water Content | 4.8 Ltr |
| Radiator Width Band | 301-500mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable Heating Element Size | 600 W |
| Suitable System | Suitable for Central Heating, Electric or Dual Fuel Installation |
| Test Pressure | 10 bar |
| Total Product Weight | 12.8 kg |
| Wall to Centre (Standard Bracket) | 65-80 mm |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode