Reina 1124mm x 500mm 1834BTU White Flat Designer Towel Radiator (881LG)
This Reina Avola 1124mm x 500mm Flat Designer Towel Rail Radiator provides efficient bathroom heating and towel drying. Its contemporary design and sleek white finish make it ideal for modern bathrooms, en-suites, or utility rooms. Constructed from durable mild steel, this radiator delivers a powerful 1834BTU 537W heat output, ensuring spaces are comfortably warm. The horizontal flat sections offer practical towel hanging. It is suitable for central heating, electric, or dual fuel installations, offering versatile heating solutions. Brackets and wall fixings are included for straightforward installation.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 1834BTU 537W
- Powder-Coated Mild Steel Construction
- Brackets & Wall Fixings Included
- Contemporary Design
- Water Central Heating - Electric Element Required for Dual Fuel
- Suitable for Central Heating, Electric or Dual Fuel Installation
- Efficiently Warms Towels & Bathroom Spaces
- Maximum Working Pressure: 8bar
- Maximum Working Temperature: 90°C
View all: Reina Towel Radiators
Sorry, this item is currently out of stock
This Reina Avola 1124mm x 500mm Flat Designer Towel Rail Radiator provides efficient bathroom heating and towel drying. Its contemporary design and sleek white finish make it ideal for modern bathrooms, en-suites, or utility rooms. Constructed from durable mild steel, this radiator delivers a powerful 1834BTU 537W heat output, ensuring spaces are comfortably warm. The horizontal flat sections offer practical towel hanging. It is suitable for central heating, electric, or dual fuel installations, offering versatile heating solutions. Brackets and wall fixings are included for straightforward installation.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 1834BTU 537W
- Powder-Coated Mild Steel Construction
- Brackets & Wall Fixings Included
- Contemporary Design
- Water Central Heating - Electric Element Required for Dual Fuel
- Suitable for Central Heating, Electric or Dual Fuel Installation
- Efficiently Warms Towels & Bathroom Spaces
- Maximum Working Pressure: 8bar
- Maximum Working Temperature: 90°C
View all: Reina Towel Radiators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 1834 BTU |
| BTU Band | Less Than 2000 |
| Brand | Reina |
| Connection Size | 15 mm |
| Construction Material (Plumbing) | Mild Steel |
| Delta T | Delta T50°C |
| Heating Type | Water Central Heating - Electric Element Required for Dual Fuel |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Working Pressure | 8 bar |
| Max. Working Temperature | 90 °C |
| Model Name | Avola |
| Model No | RND-AVL112W |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 537 W |
| Product Height | 1124 mm |
| Product Type | Radiator |
| Product Width | 500 mm |
| Projection from Wall (Std Bracket) | 82-92 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets & Wall Fixings Included |
| Radiator Coating & Finish | Powder-Coated |
| Radiator Colour | White |
| Radiator Height Band | 800-1399mm |
| Radiator Product Type | Towel |
| Radiator Profile Type | Flat |
| Radiator Style | Designer |
| Radiator Supply | Water |
| Radiator Water Content | 5.3 Ltr |
| Radiator Width Band | 301-500mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable Heating Element Size | 500 W |
| Suitable System | Suitable for Central Heating, Electric or Dual Fuel Installation |
| Test Pressure | 10 bar |
| Total Product Weight | 12.58 kg |
| Wall to Centre (Standard Bracket) | 55-65 mm |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode