Reina 1080mm x 500mm 979BTU Stainless Steel Flat Designer Towel Radiator (578LH)
This Reina Savio 1080mm x 500mm Stainless Steel Flat Designer Towel Radiator provides efficient heating and towel drying for various installations. Crafted from high-quality polished stainless steel, it offers exceptional durability and corrosion resistance, making it ideal for modern bathrooms, en-suites, or utility rooms. With a heat output of 979BTU 287W, this radiator ensures towels are warm and ready for use with the round horizontal tubes delivering consistent heat distribution. It is suitable for central heating, electric, or dual fuel systems, offering flexible installation options. Brackets and wall fixings are included for straightforward fitting.
- 25 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 979BTU 287W
- Polished Stainless Steel Construction
- Brackets & Wall Fixings Included
- Contemporary Design
- Water Central Heating - Electric Element Required for Dual Fuel
- Suitable for Central Heating, Electric or Dual Fuel Installation
- Flat Designer Profile Saves Space & Enhances Room Style
- Maximum Working Pressure: 8bar
- Maximum Working Temperature: 90°C
View all: Reina Towel Radiators
This Reina Savio 1080mm x 500mm Stainless Steel Flat Designer Towel Radiator provides efficient heating and towel drying for various installations. Crafted from high-quality polished stainless steel, it offers exceptional durability and corrosion resistance, making it ideal for modern bathrooms, en-suites, or utility rooms. With a heat output of 979BTU 287W, this radiator ensures towels are warm and ready for use with the round horizontal tubes delivering consistent heat distribution. It is suitable for central heating, electric, or dual fuel systems, offering flexible installation options. Brackets and wall fixings are included for straightforward fitting.
- 25 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 979BTU 287W
- Polished Stainless Steel Construction
- Brackets & Wall Fixings Included
- Contemporary Design
- Water Central Heating - Electric Element Required for Dual Fuel
- Suitable for Central Heating, Electric or Dual Fuel Installation
- Flat Designer Profile Saves Space & Enhances Room Style
- Maximum Working Pressure: 8bar
- Maximum Working Temperature: 90°C
View all: Reina Towel Radiators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 979 BTU |
| BTU Band | Less Than 2000 |
| Brand | Reina |
| Connection Size | 15 mm |
| Construction Material (Plumbing) | Stainless Steel |
| Delta T | Delta T50°C |
| Heating Type | Water Central Heating - Electric Element Required for Dual Fuel |
| Manufacturer Guarantee | 25 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Working Pressure | 8 bar |
| Max. Working Temperature | 90 °C |
| Model Name | Savio |
| Model No | RNS-SVO108 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 287 W |
| Product Height | 1080 mm |
| Product Type | Radiator |
| Product Width | 500 mm |
| Projection from Wall (Std Bracket) | 67-77 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets & Wall Fixings Included |
| Radiator Coating & Finish | Polished |
| Radiator Colour | Stainless Steel |
| Radiator Height Band | 800-1399mm |
| Radiator Product Type | Towel |
| Radiator Profile Type | Flat |
| Radiator Style | Designer |
| Radiator Supply | Water |
| Radiator Water Content | 2.6 Ltr |
| Radiator Width Band | 301-500mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable Heating Element Size | 300 W |
| Suitable System | Suitable for Central Heating, Electric or Dual Fuel Installation |
| Test Pressure | 10 bar |
| Total Product Weight | 5.35 kg |
| Wall to Centre (Standard Bracket) | 50-60 mm |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode