Regatta Questra Cargo Trousers Dark Khaki 34" W 32" L (492AT)
The Regatta Questra cargo trousers are designed for demanding outdoor pursuits and active adventures. These durable men's walking trousers feature Isoflex+ advanced stretch fabric, providing exceptional agility and wind-resistant properties for comprehensive weather protection. A durable water-repellent finish ensures reliable defence against changeable conditions, making them ideal for hiking and general outdoor work. The articulated knee design enhances range of movement, while a regular fit and adjustable shockcord at the leg hems allow for a customised fit. Securely store essentials in the three zipped pockets, including side and rear storage. Constructed from 70% polyester and 30% recycled polyester, these trousers are also machine washable.
- 2 x Zipped Side & Zipped Rear Pocket(s)
- Knees Not Reinforced
- Regular Fit
- Non-Breathable
- Without Hammer Strap
- Front Zip & Stud
- Isoflex+ Advanced Stretch Fabric (100% Polyester)
- Durable Water-Repellent Finish
- Wind-Resistant
- Articulated Knee Design for Enhanced Range of Movement
View all: Regatta Work Trousers
The Regatta Questra cargo trousers are designed for demanding outdoor pursuits and active adventures. These durable men's walking trousers feature Isoflex+ advanced stretch fabric, providing exceptional agility and wind-resistant properties for comprehensive weather protection. A durable water-repellent finish ensures reliable defence against changeable conditions, making them ideal for hiking and general outdoor work. The articulated knee design enhances range of movement, while a regular fit and adjustable shockcord at the leg hems allow for a customised fit. Securely store essentials in the three zipped pockets, including side and rear storage. Constructed from 70% polyester and 30% recycled polyester, these trousers are also machine washable.
- 2 x Zipped Side & Zipped Rear Pocket(s)
- Knees Not Reinforced
- Regular Fit
- Non-Breathable
- Without Hammer Strap
- Front Zip & Stud
- Isoflex+ Advanced Stretch Fabric (100% Polyester)
- Durable Water-Repellent Finish
- Wind-Resistant
- Articulated Knee Design for Enhanced Range of Movement
View all: Regatta Work Trousers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Regatta |
| Clothing Material Percentages | 70% Polyester / 30% Recycled Polyester |
| Clothing Water Resistance | Water Repellent |
| Colour | Dark Khaki |
| Gender | Mens |
| Leg Design | Regular Fit |
| Leg Length (Centimetres) | 81 cm |
| Leg Length (Inches) | 32 " |
| Machine Washable | Machine Washable |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Questra Cargo |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Green |
| Personalised | Non-Personalised |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pockets Breakdown | 2 x Zipped Side & Zipped Rear Pocket(s) |
| Product Type | Trousers |
| Reinforced Knees | Knees Not Reinforced |
| Waist Size (Centimetres) | 86 cm |
| Waist Size (Inches) | 34 " |
| Water Resistant | Water-Repellent |
| Weather Resistance | Water-Repellent |
| Zip Type | Front Zip & Stud |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode