Regatta Pro Action Stretch Womens Trousers Navy Size 12 29" L (330AV)
Regatta Pro Action stretch womens trousers provide professional comfort and enhanced mobility for active workdays. These durable womens navy work trousers are crafted from woven stretch fabric with a water-repellent finish, ensuring flexibility and light weather protection during demanding tasks. Triple-stitched strategic seams offer exceptional durability, making them suitable for various trade applications. A part-elasticated waist ensures a comfortable fit, while the extendable hem allows for personalised leg length adjustment. Featuring 5 practical pockets, including front zipped, thigh, and back zipped storage, these trousers offer comprehensive organisation for essential tools and items.
- 2 x Front Zipped, 2 x Zipped Back & Thigh Pocket(s)
- Knees Not Reinforced
- Regular Fit
- Non-Breathable
- Without Hammer Strap
- Front Zip
- Woven Stretch Fabric With a Durable Water-Repellent (DWR) Finish
- Part Elasticated Waist
- Strategic Seams With Triple Stitching
- Extendable Hem Offering a Choice of Leg Lengths
View all: Regatta Womens Work Trousers
Regatta Pro Action stretch womens trousers provide professional comfort and enhanced mobility for active workdays. These durable womens navy work trousers are crafted from woven stretch fabric with a water-repellent finish, ensuring flexibility and light weather protection during demanding tasks. Triple-stitched strategic seams offer exceptional durability, making them suitable for various trade applications. A part-elasticated waist ensures a comfortable fit, while the extendable hem allows for personalised leg length adjustment. Featuring 5 practical pockets, including front zipped, thigh, and back zipped storage, these trousers offer comprehensive organisation for essential tools and items.
- 2 x Front Zipped, 2 x Zipped Back & Thigh Pocket(s)
- Knees Not Reinforced
- Regular Fit
- Non-Breathable
- Without Hammer Strap
- Front Zip
- Woven Stretch Fabric With a Durable Water-Repellent (DWR) Finish
- Part Elasticated Waist
- Strategic Seams With Triple Stitching
- Extendable Hem Offering a Choice of Leg Lengths
View all: Regatta Womens Work Trousers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Regatta |
| Clothing Material Percentages | 100% Polyester |
| Clothing Water Resistance | Water Repellent |
| Colour | Navy |
| Gender | Womens |
| Leg Design | Regular Fit |
| Leg Length (Centimetres) | 74 cm |
| Leg Length (Inches) | 29 " |
| Machine Washable | Machine Washable |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Pro Action Stretch |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Blue |
| Personalised | Non-Personalised |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pockets Breakdown | 2 x Front Zipped, 2 x Zipped Back & Thigh Pocket(s) |
| Product Type | Trousers |
| Reinforced Knees | Knees Not Reinforced |
| Waist Size (Centimetres) | 78.5 cm |
| Waist Size (Inches) | 31 " |
| Water Resistant | Water-Repellent |
| Weather Resistance | Water-Repellent |
| Womens Clothing Size | Size 12 |
| Zip Type | Front Zip |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode